Świerk Schrenka 'Globosa'

Świerk Schrenka 'Globosa' Picea schrenkiana 'Globosa'

32,00 zł

  • Pojemnik C1,5; C2
  • Model Wys. 20 - 40 cm

Picea schrenkiana 'Globosa'

 

Rzadka, ale bardzo odporna i przydatna odmiana, rosnąca kuliście. Jej roczne przyrosty są co prawda niewielkie, rzędu 10 – 15 cm, ale po wielu latach świerk ten może dochodzić do 1 – 1,5 metra średnicy. Tak duże i stare osobniki najczęściej wykształcają niewielki stożek wzrostu, ale forma kulista jest stale wyraźnie zauważalna. Rośnie dobrze na glebach umiarkowanie wilgotnych, ale po zaaklimatyzowaniu się znosi dłuższe susze. Wymaga stanowisk słonecznych, będzie tam prezentować się najlepiej, a jego forma będzie ładna, krępa i zabudowana. W miejscach lekko zacienionych da sobie radę i uformuje dość równą sylwetkę, nie należy jednak liczyć, że w warunkach deficytu światła jego pokrój będzie wyśmienity.

 

Młode osobniki przy dobrych warunkach uprawy są najbardziej ozdobne wiosną, kiedy to wypuszczają świeże, jasno wybarwione nowe przyrosty i wyraźnie rzucają się w oczy nawet w otoczeniu innych, równie ciekawych kultywarów. W ogrodzie sprawdzi się na obrzeżach nasadzeń iglastych, może mieć za plecami wysokie rośliny, rzucające częściowy cień, takie jak pionowe formy świerka lub cisa. Bardzo dobrze pasuje do nasadzeń w stylu orientalnym, m.in. dlatego, że świetnie prezentuje się w otoczeniu wody, a związana z tym wyższa wilgotność powietrza dobrze wpływa na wigor rośliny. Po posadzeniu warto świerk nawieźć, przynajmniej ‘na start’, później jedynie interwencyjnie. To samo tyczy się ewentualnego przycinania, a raczej korygowania rośliny, zdarza się bowiem, że młode egzemplarze, wykazujące silniejszy wzrost rosną lekko nieregularnie – sporadyczne przycięcie niepożądanych pędów pozwoli na zachowanie niemal idealnego kształtu korony.

  • Pojemnik C1,5; C2
  • Model Wys. 20 - 40 cm

Napisz swoją recenzję

Świerk Schrenka 'Globosa'

Świerk Schrenka 'Globosa'

Picea schrenkiana 'Globosa'   Rzadka, ale bardzo odporna i przydatna odmiana, rosnąca kuliście. Jej roczne przyrosty są co prawda niewielkie, rzędu 10 – 15 cm, ale po wielu latach świerk ten może dochodzić do 1 – 1,5 metra średnicy. Tak duże i stare osobniki najczęściej wykształcają niewielki stożek wzrostu, ale forma kulista jest stale wyraźnie zauważalna. Rośnie dobrze na glebach umiarkowanie wilgotnych, ale po zaaklimatyzowaniu ...