Świerk pospolity 'Kral'

Świerk pospolity 'Kral' Picea abies 'Kral'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 10 - 20 cm

Picea abies 'Kral'

 

Jest to miniaturowa odmiana świerka pospolitego znana od roku 1976, kiedy to została znaleziona przez czeskiego szkółkarza Krala. Jest to jedna z najmniejszych odmian, zazwyczaj 10 letnie osobniki osiągają do 30 cm średnicy, z czego wynika, że również tempo wzrostu jest dość powolne, zwykle do 3 cm rocznie.

Jest to roślina rzadko spotykana, raczej dla wielbicieli nietypowych roślin lub kolekcjonerów. Jednak w każdym ogrodzie znalazło by się dla niej miejsce, nie tylko z uwagi na małe rozmiary. Posadzony wzdłuż wąskich ścieżek, będzie stanowił oryginalne obrzeżenie, można w ten sposób zastąpić pospolite drewniane płotki. Poza tym można tę odmianę wykorzystać jako urozmaicenie ogródków skalnych lub kompozycji doniczkowych.

W sprzedaży spotyka się rośliny szczepione przeważnie na wysokości od 0,5 do 0,8 m, wówczas nieduże korony tej odmiany wyglądają najefektowniej, możliwe jest jednak również szczepienie bardzo nisko przy ziemi. ‘Kral’ charakteryzuje się niemal idealnie okrągłą koroną, która nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, pędy są krótkie, igły również, przeważnie do 0,5cm długości i mają intensywnie zielony kolor. Podobnie jak większość świerków odmiana ta nie ma szczególnych wymagań względem warunków uprawy. Najlepiej czuje się na glebach umiarkowanie żyznych i średnio wilgotnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Jak przystało na świerka pospolitego odmiana ‘Kral’ jest całkowicie mrozoodporna na terenie całego kraju.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 10 - 20 cm

Napisz swoją recenzję

Świerk pospolity 'Kral'

Świerk pospolity 'Kral'

Picea abies 'Kral'   Jest to miniaturowa odmiana świerka pospolitego znana od roku 1976, kiedy to została znaleziona przez czeskiego szkółkarza Krala. Jest to jedna z najmniejszych odmian, zazwyczaj 10 letnie osobniki osiągają do 30 cm średnicy, z czego wynika, że również tempo wzrostu jest dość powolne, zwykle do 3 cm rocznie. Jest to roślina rzadko spotykana, raczej dla wielbicieli nietypowych roślin lub kolekcjonerów. Jednak w ...