Glediczja japońska odm. koreańska

Glediczja japońska odm. koreańska Gleditsia japonica var. koreana

30,00 zł

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 30-70cm

Gleditsia japonica var. koreana (Gleditsia japonica var. coraiensis)


 

Drzewo bardzo podobne do glediczii japońskiej, jego wydzielenie jako geograficznej odmiany gatunku jest efektem prac japońskiego taksonoma Takenoshin Nakai. Wydzielił on populacje glediczii porastające tereny Korei jako osobną odmianę, różniącą się morfologicznie od czystego gatunku. Jego prace jednak w głównej mierze prowadzone były w latach 20-tych oraz 30-tych ubiegłego wieku, za czym szedł brak możliwości porównania genetyki tychże populacji. Z czasem wśród botaników oraz taksonomów, ale jeszcze przed erą intensywnych badań molekularnych zaczął przeważać pogląd, że odmiana ta nie różni się od gatunku i nie powinna być wydzielana. Obecnie sytuacja jest nadal  niezbyt jasna, badania genetyczne nie są w stanie jasno określić, czy odmiana koreańska glediczii japońskiej faktycznie zasługuje na rangę odmiany, czy też jest tożsama z gatunkiem.

 

Tak czy owak z naszych obserwacji prowadzonych w szkółce oraz ogrodach botanicznych Europy wynika, że glediczia japońska odm. koreańska nieznacznie różni się od gatunku, choć może to być także efekt zmienności fenotypowej. Drzewa te w warunkach Europy Środkowej dorastają do około 4 – 8 metrów wysokości, pnie oraz konary ich nie są zbyt obficie pokryte cierniami, a młode drzewka często przypominają odmianę bezbronną, pozbawioną cierni. Wzrost typowy dla gatunku, średnio silny, dosyć szybko drzewa wyhamowują wzrost i rozbudowują lekko ażurową koronę. Ozdobne są strąki nasienne tej glediczii, które są naprawdę okazałe pod względem wielkości, a w miarę dojrzewania skręcają się spiralnie i zdobią drzewo nawet w fazie bezlistnej. Polecamy tę odmianę do małych i średnich ogrodów, szczególnie dla kolekcjonerów oraz osób lubiących posiadać rzadkie, ciekawe rośliny, które trudno spotkać nawet w ogrodach botanicznych.


  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 30-70cm

Napisz swoją recenzję

Glediczja japońska odm. koreańska

Glediczja japońska odm. koreańska

Gleditsia japonica var. koreana (Gleditsia japonica var. coraiensis)   Drzewo bardzo podobne do glediczii japońskiej, jego wydzielenie jako geograficznej odmiany gatunku jest efektem prac japońskiego taksonoma Takenoshin Nakai. Wydzielił on populacje glediczii porastające tereny Korei jako osobną odmianę, różniącą się morfologicznie od czystego gatunku. Jego prace jednak w głównej mierze prowadzone były w latach 20-tych ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »