Robinia włochata 'Rosea'

Robinia włochata 'Rosea' Robinia hispida 'Rosea'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Robinia hispida 'Rosea'


Ciekawa odmiana robinii włochatej, bardzo podobna pod względem formy i siły wzrostu do odmiany ‘Macrophylla’. W naturze rośnie w postaci krzewu, w Polsce jednak najczęściej spotyka się ją szczepioną na niewysokim pniu. Rośnie wtedy kulisto w młodości, z czasem formuje nieco kopulastą koronę, co jest spowodowane przewieszaniem się pędów pod własnym ciężarem. Maksymalnie może osiągać do 2 – 2,5 metra wysokości i podobnie szerokości, a rozmiar można regulować w szerokim zakresie poprzez cięcie, czasami nawet bardzo radykalne.

 

Robinia kwitnie na tegorocznych pędach, po silnym przycięciu więc powinna wytworzyć bardzo silne pędy jednoroczne i na nich zakwitnąć. Jej główna cecha charakterystyczna, odróżniająca ją od odmiany ‘Macrophylla’ to kolor kwiatów, które na tym drzewku są lekko czerwonawe. Widoczne jest to szczególnie, kiedy przyglądamy się roślinie z pewnej odległości – sporej wielkości kwiatostany kontrastujące kolorystycznie na tle jasnozielonego ulistnienia wydają się mieć kolor prawie czerwony. Jako, że odmiana szczepiona jest na robinii akacjowej, posiada bardzo niskie wymagania siedliskowe. Może rosnąć bardzo bujnie nawet na piaszczystych glebach, okresowo przesychających. Do dobrego kwitnienia wymaga jednak dużej ilości światła słonecznego. W ogrodzie świetnie sprawdzi się jako element klombu, gdzie sprawi wrażenie bujności, a jej kwiaty przypominać raczej będą kiście winogron niż typowe kwiatostany. Często jest także sadzona jako pojedynczo rosnący egzemplarz – ten sposób uprawy wydaje się być bardziej odpowiedni dla mniejszych ogrodów. W uprawie niewymagająca, całkowicie odporna na mrozy.

Napisz swoją recenzję

Robinia włochata 'Rosea'

Robinia włochata 'Rosea'

Robinia hispida 'Rosea' Ciekawa odmiana robinii włochatej, bardzo podobna pod względem formy i siły wzrostu do odmiany ‘Macrophylla’. W naturze rośnie w postaci krzewu, w Polsce jednak najczęściej spotyka się ją szczepioną na niewysokim pniu. Rośnie wtedy kulisto w młodości, z czasem formuje nieco kopulastą koronę, co jest spowodowane przewieszaniem się pędów pod własnym ciężarem. Maksymalnie może osiągać do 2 – 2,5 metra ...