Brzoza 'Hoseri'

Brzoza 'Hoseri' Betula 'Hoseri'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Betula 'Hoseri'

Bardzo ciekawa pod względem dendrologicznym polska odmiana brzozy. Odmiana została wyselekcjonowana przez wybitnego polskiego dendrologa Antoniego Wróblewskiego już w 1929 roku! Charakteryzuje się stożkowatym charakterem wzrostu, w młodości rośnie bardzo silnie, z czasem tempo przyrostów znacząco zwalnia. Posiada bardzo ładne, duże, lekko wydłużone liście, podobne nieco do liści brzozy żółtej. Posiada niewygórowane wymagania glebowe, wystarczy jej średnio żyzna gleba, o umiarkowanej wilgotności oraz słoneczne lub lekko zacienione stanowisko.

 

Jest to ciekawostka botaniczna, prawdopodobnie mieszaniec o nieustalonym do końca pochodzeniu. Nie mniej jednak roślina ta posiada szereg cech pożądanych w ogrodzie, może służyć jako drzewo alejowe, a w młodości może tworzyć dość gęste, nieprzeniknione, luźne szpalery. Jej ładny, rozłożysty pokrój w starszym wieku predestynuje to drzewo do roli solitera, który z większej odległości będzie cieszył oko pokrojem, widocznym zarówno w zimie jak i latem, a z bliska ukaże piękne, duże, ciemnozielone liście, które kontrastują z wiśniowym kolorem kory. Tak więc mimo bardzo wysokiej wartości botanicznej tej odmiany, posiada ona wszelkie cechy, dzięki którym może stać się popularną rośliną ogrodową, co w zasadzie już powoli się odbywa – brzoza ta z zapomnianej i uprawianej jedynie w arboretach jest coraz częściej oferowana w większych szkółkach drzew.

Napisz swoją recenzję

Brzoza 'Hoseri'

Brzoza 'Hoseri'

Betula 'Hoseri' Bardzo ciekawa pod względem dendrologicznym polska odmiana brzozy. Odmiana została wyselekcjonowana przez wybitnego polskiego dendrologa Antoniego Wróblewskiego już w 1929 roku! Charakteryzuje się stożkowatym charakterem wzrostu, w młodości rośnie bardzo silnie, z czasem tempo przyrostów znacząco zwalnia. Posiada bardzo ładne, duże, lekko wydłużone liście, podobne nieco do liści brzozy żółtej. Posiada niewygórowane ...