Dąb szypułkowy 'Posnania'

Dąb szypułkowy 'Posnania' Quercus robur 'Posnania'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C3
  • Model Wys.25-60cm

Quercus robur 'Posnania'
Polska odmiana, wyselekcjonowa w 1998 r. przez Ewę Jerzak z Ogrodu Botanicznego w Poznaniu z siewek pochodzących z nasion dębu szypułkowego 'Laciniata'. Na rynek została wprowadzona w 2011 r. przez szkółkę "J.B. Szmit" w Pęchcinie.

'Posnania' rośnie dość silnie, dorasta do 10-12 m wysokości i charakteryzuje się szeroką, gęstą koroną. Ozdobny przede wszystkim z delikatnych, cienkich, nieregularnie i fantazyjnie powcinanych liści, wyjątkowo długich, osiągających nawet do 25 cm długości, ciemnozielonych z górnej strony i szarych od spodu. Od ciemnej zieleni liści odróżniają się żółtawe nerwy. Liście przewieszają się, przez co drzewo przybiera lekko płaczący pokrój. Jesienią atrakcyjnie przebarwia się na żółto.
Odmiana najlepiej rośnie na glebie żyznej, próchnicznej, głębokiej, średnio wilgotnej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, ale całkiem dobrze znosi także znacznie gorsze warunki glebowe. Wymaga stanowiska słonecznego, toleruje także półcień. W pełni mrozoodporna, chociaż czasem rozwijające się pędy mogą być uszkadzane przez późne wiosenne przymrozki, co jednak nie wpływa znacząco na kondycję drzewa. Polecany do parków, większych ogrodów, a także do nasadzeń miejskich i osiedlowych. Najlepiej prezentuje się jako samotnik posadzony w miejscu eksponowanym, w pobliżu ścieżek lub chodników, ponieważ oglądany z bliska pozwala docenić wszystkie swoje walory.

  • Pojemnik C3
  • Model Wys.25-60cm

Napisz swoją recenzję

Dąb szypułkowy 'Posnania'

Dąb szypułkowy 'Posnania'

Quercus robur 'Posnania' Polska odmiana, wyselekcjonowa w 1998 r. przez Ewę Jerzak z Ogrodu Botanicznego w Poznaniu z siewek pochodzących z nasion dębu szypułkowego 'Laciniata'. Na rynek została wprowadzona w 2011 r. przez szkółkę "J.B. Szmit" w Pęchcinie. 'Posnania' rośnie dość silnie, dorasta do 10-12 m wysokości i charakteryzuje się szeroką, gęstą koroną. Ozdobny przede wszystkim z delikatnych, cienkich, nieregularnie i fantazyjnie ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »