Nieszpułkowiec (Crataegomespilus grandiflora)

Crataegomespilus grandiflora
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Crataegomespilus grandiflora (Sm.) Bean.

x Crataegomespilus grandiflora (Smith) E. G. Camus
Mieszaniec międzyrodzajowy, powstały ze skrzyżowania nieszpułki (Mespilus germanica) z głogiem dwuszyjkowym (Crataegus leavigata). W odróżnieniu od nieszpułkowca Dardara (+ Crataegomespilus dardarii), będącego mieszańcem wegetatywnym czyli chimerą peryklinalną, x Crataegomespilus grandiflora jest prawdziwym mieszańcem generatywnym, o czym świadczy zapis ze znakiem "x".
Rośnie w formie krzewu lub drzewa, dorasta maksymalnie do 6 m, charakteryzuje się kulistym, raczej luźnym pokrojem. Liście jajowate, w górnej części lekko klapowane, od spodu mocno owłosione, o wielkości 3-7 cm, jesienią przebarwiające się na żółto lub brązowo. Kwitnie pod koniec maja, bardzo obficie, kwiaty pojawiają się na końcach pędów, są białe, mają średnicę ok. 2,5 cm, są zebrane po 2-3 sztuki. Owoce podobne jak u nieszpułki, brązowe, owłosione, z dobrze widocznym kielichem, ale mniejsze (do 1,5 cm)  i często zebrane po kilka.
Nieszpułkowiec, jako ciekawostka, polecany jest przede wszystkim dla kolekcjonerów. Najbardziej dekoracyjny w okresie kwitnienia. Niestety, nie jest w pełni mrozoodporny, w mroźne zimy może ulegać uszkodzeniom. Wymaga stanowiska słonecznego oraz gleby dość żyznej, przepuszczalnej, najlepiej próchnicznej.