Grusza migdałolistna

Grusza migdałolistna Pyrus amygdaliformis

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Pyrus amygdaliformis (Vill.)


 

Grusza migdałolistna znana jest głównie ze swoich nietypowych, a zarazem bardzo ozdobnych liści. Jej naturalny zasięg występowania obejmuje południe Europy, wybrzeża morza śródziemnego oraz zachodnią Azję. Rośnie tam na stosunkowo suchych stanowiskach oraz niezbyt żyznych glebach, wykształcając niewielkie, na ogół około 3 – 5 metrowe drzewka. Drzewo kwitnie na przełomie kwietnia oraz maja, w trakcie sezonu miejsce kwiatów zajmują gorzkawe, niezbyt smaczne na surowo owoce. Do najważniejszych cech ozdobnych tego gatunku należą wspomniane już nietypowe liście, które są matowe, czasem lekko sinawe, o silnie wydłużonej blaszce liściowej - przypominające w dużym stopniu liscie migdałowców. Kolejną cechą przykuwającą uwagę jest pokrój drzewa, które ze swej natury rośnie niewysokie, rozłożyste, opierające swoją koronę na rozbudowanych konarach, odchodzących od pnia na niewielkiej wysokości.

 

Obfite kwitnienie wiosną jest imponujące, szczególnie w miejscach dobrze nasłonecznionych, ale na tle innych gatunków grusz ten nie wyróżnia się specjalnie w tym względzie – wszystkie grusze zazwyczaj kwitną bardzo obficie. Wzrost tego drzewka jest średni, nawet młode sadzonki rosną stosunkowo wolno, po osiągnięciu wysokości 2 – 3 metrów zwalniając dodatkowo. W ogrodzie może służyć jako naturalistyczny soliter, rosnący samotnie na wyeksponowanym stanowisku – ze względu na docelowe rozmiary drzewa polecamy to rozwiązanie szczególnie do małych, przydomowych ogrodów. Świetnie komponuje się również w zestawieniach z niektórymi wiśniami ozdobnymi lub rajskimi jabłoniami, tworzą uzupełniające się kompozycje, ciekawe o każdej porze roku. W Polsce grusza ta może mieć problemy z zimowaniem jedynie na bardzo wietrznych, nieosłoniętych stanowiskach i to w dodatku w chłodniejszych regionach kraju. Na południu oraz zachodzie, a także przeważnie w centrum Polski okrywać należy tylko małe sadzonki tego gatunku, większe są już praktycznie mrozoodporne.


Napisz swoją recenzję

Grusza migdałolistna

Grusza migdałolistna

Pyrus amygdaliformis (Vill.)   Grusza migdałolistna znana jest głównie ze swoich nietypowych, a zarazem bardzo ozdobnych liści. Jej naturalny zasięg występowania obejmuje południe Europy, wybrzeża morza śródziemnego oraz zachodnią Azję. Rośnie tam na stosunkowo suchych stanowiskach oraz niezbyt żyznych glebach, wykształcając niewielkie, na ogół około 3 – 5 metrowe drzewka. Drzewo kwitnie na przełomie kwietnia oraz maja, w ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »