Cis pospolity 'Pendula'

Cis pospolity 'Pendula' Taxus baccata 'Pendula'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Taxus baccata 'Pendula'

     Jedna z bardziej oryginalnych odmian cisa, charakteryzująca się pędami zwisającymi ku ziemi. Rośnie wolno lub bardzo wolno, maksymalnie osiągając wymiary nie przekraczające metra wysokości i 2 - 3 metrów średnicy. W młodości kształt tego krzewu bywa zbliżony do kuli, w miarę przyrastania staje się coraz bardziej kopulasty i rozłożysty. Rośnie dobrze zarówno w miejscach słonecznych jak i dość mocno zacienionych, nie jest także wybredny co do rodzaju gleby – dobrze będzie rósł również na glebach średnio żyznych, byle wilgotnych. W ogrodach dobrze jest zarezerwować dla tego cisa odpowiednią ilość miejsca, aby nie był zakrywany przez inne rośliny. Ze względu bowiem na charakter wzrostu, może być lekko stłumiony przez inne rośliny. Świetnie nadaje się do pełnienia roli solitera w mniejszych ogrodach, w większych może być  z kolei głównym punktem jakiejś mniejszej polany.

 

Forma wzrostu predestynuje ten cis do wzrostu w miejscach widocznych, wyeksponowanych. Roślina ta dodatkowo ze względu na niskie tempo wzrostu z każdym rokiem zyskuje na wartości, zarówno botanicznej, ale również krajobrazowej. Widząc gdzieś duży egzemplarz cisa ‘Pendula’ możemy być pewni, że ogrodem takim już bardzo dawno temu zajmował się bardzo kompetentny miłośnik przyrody. Okazy takie widywać można w Anglii, gdzie w starych ogrodach można odnaleźć niezwykle stare i duże egzemplarze wielu odmian – widok takich roślin zdecydowanie dodaje miejscu uroku oraz nierzadko baśniowego wręcz charakteru.

Napisz swoją recenzję

Cis pospolity 'Pendula'

Cis pospolity 'Pendula'

Taxus baccata 'Pendula'      Jedna z bardziej oryginalnych odmian cisa, charakteryzująca się pędami zwisającymi ku ziemi. Rośnie wolno lub bardzo wolno, maksymalnie osiągając wymiary nie przekraczające metra wysokości i 2 - 3 metrów średnicy. W młodości kształt tego krzewu bywa zbliżony do kuli, w miarę przyrastania staje się coraz bardziej kopulasty i rozłożysty. Rośnie dobrze zarówno w miejscach słonecznych jak i dość mocno ...