Berberys kanadyjski

Berberys kanadyjski Berberis canadensis

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Berberis canadensis (Mill.)

Berberys kanadyjski jest rośliną, występującą naturalnie na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Jest gatunkiem blisko spokrewnionym z mahonią, nie jest jednak rośliną zimozieloną. Wykształca pokrój niewielkiego krzewu, średnio dorasta do metra wysokości, choć w dobrych warunkach może dorosnąć nawet do wysokości 2 metrów. Jako że rośnie na terenach bardzo suchych, wykształcił zdolność do tworzenia bardzo rozbudowanej sieci korzeni, którymi zaopatruje się w wodę nawet w ekstremalnie nieprzyjaznych miejscach! Liście tej rośliny są małe, ciemnozielone, na brzegach lekko piłkowane. Kwitnie wiosną, kwiaty zebrane w kwiatostany długości do 5 cm. Roślina wydaje owoce – niewielkie, jasno czerwone jagody o podłużnym kształcie. Owoce tego berberysu mają zastosowanie od bardzo dawna, były używane powszechnie przez rdzenną ludność Ameryki do konsumpcji ze względu na wysoką zawartość witaminy C. Z kolei wywar z kory był stosowany jako lek na dolegliwości żołądkowe, biegunki.

 

Obecnie owoce wykorzystuje się do przygotowywania galaretek oraz jako dodatek do napojów alkoholowych. W ogrodzie krzew ten sprawdzi się na pewno w miejscach suchych, tam gdzie inne rośliny nie były w stanie się zadomowić. Dobrze wygląda sadzony wraz z innymi berberysami w klombach lub niewielkich kolekcjach. Aktualnie, wraz z coraz większą popularnością nietypowych roślin o jadalnych owocach, wśród których berberysy cieszą się dużym zainteresowaniem, można pokusić się również o posadzenie kilku krzewów w celu pozyskiwania owoców do własnych celów.

Napisz swoją recenzję

Berberys kanadyjski

Berberys kanadyjski

Berberis canadensis (Mill.) Berberys kanadyjski jest rośliną, występującą naturalnie na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Jest gatunkiem blisko spokrewnionym z mahonią, nie jest jednak rośliną zimozieloną. Wykształca pokrój niewielkiego krzewu, średnio dorasta do metra wysokości, choć w dobrych warunkach może dorosnąć nawet do wysokości 2 metrów. Jako że rośnie na terenach bardzo suchych, wykształcił zdolność do tworzenia ...