Dąb szypułkowy 'Strypemonde'

Dąb szypułkowy 'Strypemonde' Quercus robur 'Strypemonde'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C3
  • Model Wys.30-140cm

 Quercus robur 'Strypemonde'

Jedna z ciekawiej prezentujących się odmian dębu, wyróżnia się głównie fantazyjnie powyginanymi liśćmi oraz nieregularnymi przebarwieniami, występującymi na blaszce liściowej w postaci nieregularnych pasów lub smug. Rośnie raczej wolno i osiąga niewielkie rozmiary w porównaniu z czystym gatunkiem, co się dobrze składa, ponieważ nisko umiejscowiona korona pozwoli lepiej docenić ten niecodzienny kształt liści drzewa. Jest to dąb, który wykształca prosty zazwyczaj pień, na którym nisko osadzona jest rozłożysta korona. W razie potrzeby zawsze dolne gałęzie można podkrzesać, aby koronę przesunąć wyżej na pniu.

 

Jako że roślina jest zazwyczaj szczepiona na dębie szypułkowym, odmiana ta posiada takie same wymagania jak gatunek – gleba powinna być żyzna, lekko gliniasta, trzymająca wilgoć. Stanowisko słoneczne z pewnością pozwoli na pełniejsze rozwinięcie korony oraz lepsze wybarwienie białych cętek na liściach. Roślina polecana do sadzenia pojedynczo, jako soliter w miejscach silnie wyeksponowanych lub przy traktach pieszych. Stanowisko takie ma na celu umożliwienie bujnego rozwoju oraz możliwość podziwiania z bliska tego niecodziennego dęba. Aktualnie odmiana mało znana w Polsce, choć z każdym rokiem jej popularność szybko rośnie. Jest doceniana głównie za bezobsługowy charakter uprawy oraz wysoką mrozoodporność. Wspaniale prezentuje się w mini kolekcjach dębowych, wśród odmian o złotych lub czerwonych liściach, a także wśród różnorakich odmian pokrojowych. W ogrodzie będzie zawsze pełnić rolę swoistej ciekawostki, będącej wynikiem mutacji na dębie szypułkowym, która z pewnością przyciągnie wzrok osób nawet niespecjalnie przepadających za roślinami.

  • Pojemnik C3
  • Model Wys.30-140cm

Napisz swoją recenzję

Dąb szypułkowy 'Strypemonde'

Dąb szypułkowy 'Strypemonde'

 Quercus robur 'Strypemonde' Jedna z ciekawiej prezentujących się odmian dębu, wyróżnia się głównie fantazyjnie powyginanymi liśćmi oraz nieregularnymi przebarwieniami, występującymi na blaszce liściowej w postaci nieregularnych pasów lub smug. Rośnie raczej wolno i osiąga niewielkie rozmiary w porównaniu z czystym gatunkiem, co się dobrze składa, ponieważ nisko umiejscowiona korona pozwoli lepiej docenić ten niecodzienny kształt ...