Helwingia japońska

Helwingia japońska Helwingia japonica

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Helwingia japonica (Thunb.) F. Dietr.


Ten niezwykły, bardzo rzadko spotykany krzew (można go spotkać prawie wyłącznie w arboretach i u kolekcjonerów) z rodziny dereniowatych, zachwyci swą urodą nie tylko amatorów ale i znawców roślin. Co ciekawe jej nazwa pochodzi od nazwiska polskiego botanika Andrzeja Helwinga z Węgorzewa. Jest to gęsty krzew dorastający do 1,5 wysokości i podobnej szerokości, silnie się rozkrzewia, przyjmując gęsty, rozłożysty, ale wyprostowany pokrój. Liście Helwingi są jasnozielone, delikatne, i co ciekawe – jadalne! Nadają się do sporządzania sałatek podobnie jak kapusta japońska czy sałata zielona i właśnie do tych celów Helwingia jest uprawiana w Japonii. Jesienią stają się jeszcze bardziej ozdobne ponieważ przebarwiają się na żółtą.

 

Najciekawszą cechą Helwingi, która sprawia, że jest ona tak bardzo cenioną rośliną, jest fakt, iż kwiaty wyrastają w bardzo niezwykłym miejscu, a mianowicie na środku blaszki liściowej, po zewnętrznej stronie, w pęczkach na nerwie głównym. Kwiaty te są bardzo niepozorne, w kolorze zielonym. Jesienią na ich miejscu pojawiają się czarne, kuliste i błyszczące jagody, które sprawiają, że roślina wygląda jak gdyby przysiadły na niej czarne owady. Jest to gatunek nie tylko atrakcyjny, ale też prosty w uprawie, niewymagający. Rośnie na przeciętnej glebie ogrodowej, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Ponadto, co istotne, jest odporna na mrozy, wytrzymuje temperatury do -25 stopni Celsjusza. Jest to roślina stworzona do sadzenia w postaci nieformowanych żywopłotów oraz jako element nasadzeń naturalistycznych. Może również rosnąć pojedynczo w dobrze wyeksponowanych miejscach.

Napisz swoją recenzję

Helwingia japońska

Helwingia japońska

Helwingia japonica (Thunb.) F. Dietr. Ten niezwykły, bardzo rzadko spotykany krzew (można go spotkać prawie wyłącznie w arboretach i u kolekcjonerów) z rodziny dereniowatych, zachwyci swą urodą nie tylko amatorów ale i znawców roślin. Co ciekawe jej nazwa pochodzi od nazwiska polskiego botanika Andrzeja Helwinga z Węgorzewa. Jest to gęsty krzew dorastający do 1,5 wysokości i podobnej szerokości, silnie się rozkrzewia, przyjmując ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »