Eukaliptus gałkowy

Eukaliptus gałkowy Eucalyptus globulus

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Eucalyptus globulus (Labill.)


Jest to duże, wiecznie zielone drzewo liściaste, cechujące się niezwykle szybkim wzrostem nawet do 10m rocznie! Jest to najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem z rodzaju Eucalyptus. Pierwotnie rósł tylko w Australii i na Tasmanii, jednak później rozpowszechniono go również w Afryce, Ameryce Północnej i w Europie, szczególnie w obszarze Śródziemnomorskim. W strefie umiarkowanej zaleca się go sadzić w obszarach nadmorskich o cieplejszym klimacie np. bardzo okazałe drzewa można spotkać w Irlandii i Holandii. U nas raczej nie jest sadzony w ogródkach gdyż nie jest odporny na wysokie mrozy, zaleca się sadzić go w doniczkach w domach, tym bardziej, że jest odporny na cięcia i łatwo można go formować utrzymując właściwą wysokość. Jego liście dzięki zawartości olejków eterycznych, wydzielają bardzo przyjemny zapach, który roznosi się po całym domu.

 

Eukaliptus gałkowy posiada zazwyczaj jednocześnie dwa rodzaje liści, na młodych pędach młode liście mają okrągło eliptyczny kształt, ciemnozielone z wierzchu i srebrzysto niebieskie od spodu, częściowo obejmują łodygę. Starsze liście są długie nawet do 30 cm, lancetowate i skórzaste, zwisające na krótkich ogonkach i sierpowato zgięte, po obu stronach ciemnozielone i lekko błyszczące. Kwiaty są niepozorne, występują w pachwinach starszych liści i są przykryte grubym, nieregularnym wieczkiem. Roślina kwitnie bardzo długo bo od czerwca aż do listopada! Owocem jest wielonasienna  czworokanciasta torebka, ciemnoszara i biało oszroniona. Eukaliptus gałkowy rosnąć naturalnie w Australii może osiągać nawet do 60 m wysokości. Jest drzewem o luźnej, wąsko stożkowej koronie, często podzielonej na wiele części. Z liści eukaliptusa, a także z innych jego części otrzymuje się olejki eteryczne, które są wykorzystywane w medycynie, szczególnie w chorobach górnych dróg oddechowych. 

Napisz swoją recenzję

Eukaliptus gałkowy

Eukaliptus gałkowy

Eucalyptus globulus (Labill.) Jest to duże, wiecznie zielone drzewo liściaste, cechujące się niezwykle szybkim wzrostem nawet do 10m rocznie! Jest to najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem z rodzaju Eucalyptus. Pierwotnie rósł tylko w Australii i na Tasmanii, jednak później rozpowszechniono go również w Afryce, Ameryce Północnej i w Europie, szczególnie w obszarze Śródziemnomorskim. W strefie umiarkowanej zaleca się go sadzić w ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »