Berberys Gagnepaina

Berberys Gagnepaina Berberis gagnepainii

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Berberis gagnepainii (C.K.Schneid.)

Piękny zimozielony berberys porastający naturalnie zachodnie Chiny. Jest to już dość stara odmiana odkryta na początku XIX wieku, ale dotąd bardzo popularna przede wszystkim ze względu na bardzo ozdobne liście. W naszym klimacie dorasta on do około 2 m wysokości i rozrasta się dość silnie na szerokość. Cechuje się krzaczastym, bardzo gęstym i rozłożystym pokrojem o łukowato wygiętych, obwieszających się pędach. Liście tej odmiany są podłużne, wąskie o delikatnie piłkowanych i lekko podwiniętych brzegach, są skórzaste i zimozielone o gładkiej, błyszczącej powierzchni, robią duże wrażenie i są największą ozdobą tego krzewu. Kwiaty pojawiają się w drugiej połowie maja, są żółte i niepozorne.

 

Owoce obsypują krzew na jesieni, są kuliste i granatowe. Berberys ten jest raczej odmianą łatwą w uprawie. Należy zapewnić mu żyzne, obojętne i przepuszczalne gleby o umiarkowanej wilgotności. Preferuje stanowiska cieniste lub półcieniste, ciepłe i wilgotne. Nie jest niestety całkowicie mrozoodporny, toteż poleca się go sadzić raczej w cieplejszej, zachodniej części kraju o nieco łagodniejszym klimacie. Dodatkowo można go zabezpieczyć na zimę delikatnym okryciem z liści lub włókniny. Odmiana ta doskonale nadaje się do ogrodów przydomowych, niedużych, w postaci pojedynczych egzemplarzy lub w nasadzeniach grupowych. 

Napisz swoją recenzję

Berberys Gagnepaina

Berberys Gagnepaina

Berberis gagnepainii (C.K.Schneid.) Piękny zimozielony berberys porastający naturalnie zachodnie Chiny. Jest to już dość stara odmiana odkryta na początku XIX wieku, ale dotąd bardzo popularna przede wszystkim ze względu na bardzo ozdobne liście. W naszym klimacie dorasta on do około 2 m wysokości i rozrasta się dość silnie na szerokość. Cechuje się krzaczastym, bardzo gęstym i rozłożystym pokrojem o łukowato wygiętych, obwieszających ...