Berberys Chopina 'Mazurek'

Berberys Chopina 'Mazurek' Berberis x chopinii 'Mazurek'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Berberis x chopinii 'Mazurek'

Jest to stosunkowo nowa, Polska odmiana berberysu odkryta w 1991 roku przez Włodziemierza Senetę a wprowadzona do handlu w 1993 roku. Zwykle osiąga do 1 lub 2 m wysokości i podobną szerokość. Cechuje się silnie rozkrzewionym, krzaczastym, rozłożystym pokrojem o łukowato wygiętych pędach oraz średnim tempem wzrostu. Największą zaletą i ozdobą tej odmiany są purpurowo czerwone liście, których kolor w dużej mierze zależy od stanowiska wzrostu. W miejscach bardziej nasłonecznionych rośliny intensywniej się wybarwiają, liście są wówczas purpurowe lub intensywnie czerwone, natomiast w miejscach zacienionych stają się czasem niemal granatowo czerwone. Liście są owalne z charakterystycznym, ostrym piłkowaniem na brzegach.

 

Kwiaty pojawiają się w maju, są drobne, niepozorne, żółtej barwy, zebrane w niewielkie kwiatostany. Czerwone kuliste owoce pojawiają się pod koniec lata. Odmiana ta jest stosunkowo mało wymagająca w uprawie. Wystarczy jej przeciętna gleba ogrodowa, umiarkowanie wilgotna oraz ciepłe, słoneczne stanowisko. ‘Mazurek’ stanowi bardzo piękną ozdobę jesiennego ogrodu, warto mieć go w swoim ogrodzie chociażby w postaci pojedynczego egzemplarza posadzonego w jasnym, dobrze wyeksponowanym miejscu. 

Napisz swoją recenzję

Berberys Chopina 'Mazurek'

Berberys Chopina 'Mazurek'

Berberis x chopinii 'Mazurek' Jest to stosunkowo nowa, Polska odmiana berberysu odkryta w 1991 roku przez Włodziemierza Senetę a wprowadzona do handlu w 1993 roku. Zwykle osiąga do 1 lub 2 m wysokości i podobną szerokość. Cechuje się silnie rozkrzewionym, krzaczastym, rozłożystym pokrojem o łukowato wygiętych pędach oraz średnim tempem wzrostu. Największą zaletą i ozdobą tej odmiany są purpurowo czerwone liście, których kolor w dużej ...