Dereń karłowy

Dereń karłowy Cornus pumila

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Cornus pumila (Koehne)

Jest to gatunek derenia charakteryzujący się powolnym wzrostem, ale też ciekawym pokrojem. Jego zasięg geograficzny jest bardzo szeroki, na naturalnych stanowiskach można go spotka m.in. w Kanadzie, północnym USA, w Meksyku, na Alasce i  w Azji. Posiada rozłożysty, szeroki pokrój i przybiera postać półkolistych lekko spłaszczonych krzewów dorastających do 1,5 m wysokości i tyle samo szerokości. Przede wszystkim wyróżnia się ładnym, purpurowo czerwonym odcieniem młodych liści, które w bardzo dekoracyjny sposób kontrastują ze starszymi, ciemnozielonymi liśćmi. Liście są podłużno jajowate, ostro zakończone, o gładkiej powierzchni.

 

Białe, drobne kwiaty zebrane w niewielkie kwiatostany pojawiają się zazwyczaj na przełomie maja i czerwca. Owoce pojawiają się na jesieni we wrześniu lub październiku. Są to czarne, okrągłe i lśniące pestkowce ciekawie wyglądające na tle ciemnej zieleni. Dereń karłowaty preferuje podłoża wilgotne, może nawet rosnąć na glebach okresowo zalewanych, wręcz bagiennych, nie jest za to odporny nawet na okresowe susze. Pod uprawę wystarczą przeciętne gleby ogrodowe, najlepiej próchniczne, stanowisko zaś powinno być słoneczne lub półcieniste. Dereń karłowy nadaje się szczególnie jako roślina ozdobna do ogródków wodnych i bagiennych, na bardzo wilgotne podłoża, gdzie inne rośliny nie mogą rosnąć, a także na żywopłoty i jako roślina okrywowa. 

Napisz swoją recenzję

Dereń karłowy

Dereń karłowy

Cornus pumila (Koehne) Jest to gatunek derenia charakteryzujący się powolnym wzrostem, ale też ciekawym pokrojem. Jego zasięg geograficzny jest bardzo szeroki, na naturalnych stanowiskach można go spotka m.in. w Kanadzie, północnym USA, w Meksyku, na Alasce i  w Azji. Posiada rozłożysty, szeroki pokrój i przybiera postać półkolistych lekko spłaszczonych krzewów dorastających do 1,5 m wysokości i tyle samo szerokości. Przede wszystkim ...