Dąb burgundzki  'Marmorata'

Dąb burgundzki 'Marmorata' Quercus cerris 'Marmorata'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Quercus cerris  'Marmorata'


Ciekawostka ogrodnicza. Dąb ten posiada liście całe upstrzone białymi oraz kremowymi plamkami, przez co korona takiego egzemplarza wydaje się być o wiele jaśniejsza. Rośnie dynamicznie w młodości, osiąga przyrosty rzędu 50 cm, a po osiągnięciu około 3 – 4 metrów wysokości zwalnia i zagęszcza się w dole korony. Proces ten można przyspieszyć poprzez delikatne przycinanie pędów – uzyskamy w ten sposób gęstą koronę już dużo wcześniej, przez co efekt optyczny dawany przez liście na poziomie naszego wzroku zostanie zwielokrotniony. Wymaga gleb żyznych, średnio żyznych, stale lekko wilgotnych.

 

Stanowisko słoneczne i najlepiej lekko osłonięte, zaciszne – dąb burgundzki jako gatunek jest bowiem w Polsce nie do końca mrozoodporny, choć tyczy się to głównie drzewek poniżej 1,5 metra wysokości – starsze zimują bez najmniejszych problemów. Nadaje się idealnie do mniejszych ogrodów, gdzie często przebywają ludzie, można go sadzić nieopodal ławek lub traktów pieszych – chodzi głównie o to aby móc z bliska przyjrzeć się liściom tej odmiany i docenić ich piękne, pstre kolory. Z daleka również odmiana ta będzie prezentować się ładnie, a wrażenie jaśniejszej korony niż u czystego gatunku można wykorzystać do rozjaśniania ciemnych zakątków ogrodu. Dąb ten preferuje stanowiska słoneczne, najlepiej się tam wybarwia i w przeciwieństwie do wielu pstrych odmian dębów nie ulega poparzeniom słonecznym. W odpowiednich miejscach może być również sadzony na skwerach miejskich oraz w parkach. Poza cięciem korygującym raczej nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych w trakcie sezonu.

Napisz swoją recenzję

Dąb burgundzki  'Marmorata'

Dąb burgundzki 'Marmorata'

Quercus cerris  'Marmorata' Ciekawostka ogrodnicza. Dąb ten posiada liście całe upstrzone białymi oraz kremowymi plamkami, przez co korona takiego egzemplarza wydaje się być o wiele jaśniejsza. Rośnie dynamicznie w młodości, osiąga przyrosty rzędu 50 cm, a po osiągnięciu około 3 – 4 metrów wysokości zwalnia i zagęszcza się w dole korony. Proces ten można przyspieszyć poprzez delikatne przycinanie pędów – uzyskamy w ten sposób ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »