Bukszpan (Buxus hyrcana)

Bukszpan (Buxus hyrcana) Buxus hyrcana

6,50 zł

  • Pojemnik P11
  • Model Wys. 10-35cm

Buxus hyrcana Pojark
Buxus hyrcana czasami jest uznawany za podgatunek Buxus sempervirens, ale przeważnie uważa się go za oddzielny gatunek.
Pochodzi z Bliskiego Wschodu, jego naturalnym siedliskiem są góry Elburs w Iranie. Rośnie tam jak krzew lub małe drzewo. Dobrze przystosowany do warunków górskich, występuje nawet na wysokości 1700 m n.p.m., często w towarzystwie cisu Taxus baccata.
Jest to gatunek wiecznie zielony, wolno rosnący, długowieczny. Może dorastać do 9 m, chociaż w Polsce jest znacznie mniejszy.
Dobrze rośnie nawet w cieniu, preferuje gleby wapienne. Mrozoodporny, chociaż mroźne, suche wiatry mogą go uszkadzać, dlatego najlepiej jest go sadzić na stanowiskach osłoniętych.
Ciekawostka: ze względu na to, że liście Buxus hyrcana zawierają liczne aktywne biologicznie alkaloidy steroidowe, stosowane w medycynie m.in. w leczeniu chorób krążenia i skóry, jest on przedmiotem licznych badań naukowych.

  • Pojemnik P11
  • Model Wys. 10-35cm

Napisz swoją recenzję

Bukszpan (Buxus hyrcana)

Bukszpan (Buxus hyrcana)

Buxus hyrcana Pojark Buxus hyrcana czasami jest uznawany za podgatunek Buxus sempervirens , ale przeważnie uważa się go za oddzielny gatunek. Pochodzi z Bliskiego Wschodu, jego naturalnym siedliskiem są góry Elburs w Iranie. Rośnie tam jak krzew lub małe drzewo. Dobrze przystosowany do warunków górskich, występuje nawet na wysokości 1700 m n.p.m., często w towarzystwie cisu Taxus baccata . Jest to gatunek wiecznie zielony, wolno ...