Dąb błotny

Dąb błotny Quercus palustris

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 25-35 cm

Quercus palustris

      Drzewo to w naszych warunkach osiąga do około 25 m wysokości wykształcając szeroką, stożkowatą koronę z wyraźnym pniem sięgającym do jej wierzchołka, z poziomo rozpostartymi konarami o gałęziach drobnych, zwisających. Pochodzi ze środkowych i północno-wschodnich stanów USA, rośnie tam w nizinnych lasach na glebach wilgotnych, a okresowo także podmokłych. Początkowo wzrost jest powolny. Kora jest szara, gładka, rzadziej spękana. Młode pędy barwy brunatnoczerwonej, błyszczące. Liście mają do 12 cm długości, są 5 lub 7 klapowe, wrębne, o szerokich zatokach dochodzących prawie do głównego nerwu liścia, natomiast klapy liści są wąskie i ostro ząbkowane na wierzchołku, od góry błyszczące, dołem jaśniejsze. W jesieni przybierają kolor czerwony lub brunatnoczerwony. Żołędzie średnicy do 1,5 cm na krótkich szypułkach, zaokrąglone, osadzone w miseczkach sięgających do 1/3 długości owocu, dojrzewają w październiku następnego roku. Mimo iż preferuje gleby wilgotne, bagienne, może rosnąć także na glebach bardziej suchych i przepuszczalnych.
       Zastosowanie: Przepięknie przebarwia się na jesieni, z tego względu bardzo cenny w zadrzewieniach parkowych gdyż niewiele drzew uprawianych w warunkach Polski przybiera wówczas czerwony kolor liści. Ze względu na osiągane rozmiary polecany raczej do dużych ogrodów, szczególnie o charakterze leśnym.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 25-35 cm

Napisz swoją recenzję

Dąb błotny

Dąb błotny

Quercus palustris       Drzewo to w naszych warunkach osiąga do około 25 m wysokości wykształcając szeroką, stożkowatą koronę z wyraźnym pniem sięgającym do jej wierzchołka, z poziomo rozpostartymi konarami o gałęziach drobnych, zwisających. Pochodzi ze środkowych i północno-wschodnich stanów USA, rośnie tam w nizinnych lasach na glebach wilgotnych, a okresowo także podmokłych. Początkowo wzrost jest powolny. Kora jest szara, gładka, ...