Miłorząb dwuklapowy 'Tit'

Miłorząb dwuklapowy 'Tit' Ginkgo biloba 'Tit'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Ginkgo biloba 'Tit'


 

Karłowa odmiana miłorzębu dwuklapowego o nie do końca znanym pochodzeniu, prawdopodobnie została odkryta w Japonii jako czarcia miotła, do Europy została sprowadzona z USA w latach 70-tych XX wieku i od tej pory cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością za sprawą swojego niezwykłego pokroju. W dobrych warunkach dorasta do 3 m wysokości, początkowo cechując się wąskim, niemal kolumnowym pokrojem z pionowo wzniesionymi pędami, jednak później pędy zaczynają rosnąć bardziej na boki i pokrój zmienia się na bardziej jajowaty lub stożkowy, dosyć nieregularny. Pędy są sztywne i bardzo liczne, gęsto rozgałęzione, dzięki czemu korona jest bardzo gęsta i zwarta. Liście mają wygląd charakterystyczny dla miłorzębów dwuklapowych – blaszka jest dwuklapowa, skórzasta o kształcie wachlarzowatym, dodatkowo na brzegach klap mogą występować mniejsze lub  większe wycięcia.

 

Wiosną i latem liście są intensywnie zielone, jesienią przebarwiają się na przepiękne złocistożółte kolory, na zimę opadają , jednakże dzięki ciekawemu pokrojowi drzewo jest ozdobne przez okrągły rok. Ze względu na powolny wzrost oraz małe wymiary odmiana ta jest szczególnie polecana do małych ogrodów przydomowych, a ciekawy pokrój przemawia za zastosowaniem jej w ogrodach orientalnych np. japońskich. Najlepiej swoje wdzięki prezentuje jako soliter, przy czym powinien być posadzony w dobrze wyeksponowanych miejscach. Jest to roślina niewymagająca i łatwa w uprawie. Do prawidłowego wzrostu wystarczą jej przeciętne gleby ogrodowej, nawet o niewielkiej żyzności, ponadto preferuje gleby umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym pH oraz stanowiska słoneczne i ciepłe, ewentualnie półcieniste, ale osłonięte od  wiatru. Co ważne, odmiana ta cechuje się wysoką mrozoodpornością i jest również odporna na zanieczyszczenia środowiska. 


Napisz swoją recenzję

Miłorząb dwuklapowy 'Tit'

Miłorząb dwuklapowy 'Tit'

Ginkgo biloba 'Tit'   Karłowa odmiana miłorzębu dwuklapowego o nie do końca znanym pochodzeniu, prawdopodobnie została odkryta w Japonii jako czarcia miotła, do Europy została sprowadzona z USA w latach 70-tych XX wieku i od tej pory cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością za sprawą swojego niezwykłego pokroju. W dobrych warunkach dorasta do 3 m wysokości, początkowo cechując się wąskim, niemal kolumnowym pokrojem z ...