Daglezja zielona odm.zielona

Daglezja zielona odm.zielona Pseudotsuga menziesii var. viridis

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C3
  • Model Wys. 40-60cm

Pseudotsuga menziesii var. virdis

Daglezja zielona odmiana właściwa lub odmiana zielona to drzewo ozdobne, ale mające także duże znaczenie gospodarcze. W naszych lasach daglezja zielona daje szybsze przyrosty niż wszystkie gatunki krajowe. W naturze rośnie na zachodnich krańcach Stanów Zjednoczonych, gdzie jest drugim, po sekwoi wieczniezielonej najwyższym drzewem, występującym w tamtejszych lasach. Obecnie najwyższe daglezje dochodzą do 80 metrów wysokości, znane są jednak z historii osobniki przekraczające nawet 140 metrów wysokości, czyniąc ten gatunek praktycznie drugim co do wysokości gatunkiem na Ziemi (po Eukaliptusie królewskim), a pierwszym iglastym. Warto dodać, że najwyższe osobniki daglezji osiągały te rozmiary w czasie o połowę krótszym niż znana z dużej dynamiki wzrostu sekwoja wieczniezielona.

 

Obecnie w lasach wielu krajów rosną daglezje, gdzie są szczególnie cenione za niezwykłą dynamikę wzrostu, jednocześnie dużą odporność na zacienienie. W Polsce odporna na mrozy, w sprzyjających warunkach daje obfity samosiew, a nawet młode rośliny są zasadniczo mrozoodporne. Problemy mogą mieć odmiany ozdobne, szczególnie uprawiane w pojemnikach – te w trakcie silnych mrozów mogą podmarzać. Gatunek ten można sadzić z powodzeniem jako drzewo ozdobne, głównie jako soliter lub w niewielkich grupach. Ogromną zaletą daglezji jest praktycznie stałe utrzymywanie pełnego ugałęzienia jeśli ma dostateczną ilość światła. Posadzona samotnie lub w luźnej grupie 3 – 5 osobników na widnej polanie rozwinie szeroko rozpostarte konary boczne, które stworzą po latach monumentalną sylwetkę. Nie ma wygórowanych wymagań co do gleby i daje bardzo szybkie efekty. Do jej zalet można także dopisać piękny, jasnozielony kolor igieł, które swoją drogą są delikatne, miękkie w dotyku.

  • Pojemnik C3
  • Model Wys. 40-60cm

Napisz swoją recenzję

Daglezja zielona odm.zielona

Daglezja zielona odm.zielona

Pseudotsuga menziesii var. virdis Daglezja zielona odmiana właściwa lub odmiana zielona to drzewo ozdobne, ale mające także duże znaczenie gospodarcze. W naszych lasach daglezja zielona daje szybsze przyrosty niż wszystkie gatunki krajowe. W naturze rośnie na zachodnich krańcach Stanów Zjednoczonych, gdzie jest drugim, po sekwoi wieczniezielonej najwyższym drzewem, występującym w tamtejszych lasach. Obecnie najwyższe daglezje dochodzą ...