Głóg jednoszyjkowy 'Nana'

Głóg jednoszyjkowy 'Nana' Crataegus monogyna 'Nana'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Crataegus monogyna 'Nana'


 

Ta kompaktowa odmiana głogu może wkrótce zdominować wiele miejskich i nie tylko, nasadzeń. Jest to forma karłowata, wykształcająca równy, kulisty pokrój, w czym różni się od odmiany ‘Compacta’, na pierwszy rzut oka bardzo podobnej. ‘Nana’ jest odmianą jeszcze bardziej skupioną i zagęszczoną, przy tym nie ma takiej tendencji do wypiętrzania się w górę jak ‘Compacta’, która może po wielu latach utworzyć nawet kolumnową, wyciągniętą koronę, nieco podobną do klonu pospolitego ‘Marit’, choć nie tak wąską. Świetnie nadaje się do mniejszych ogrodów, gdzie szczepiona nisko będzie tworzyć ciemnozielone, niskie kule, osiągające do 50 – 60 cm średnicy po wielu latach uprawy. Można ten głóg spotkać także szczepiony wysoko w koronie – tworzy on drzewka podobne do klonu pospolitego ‘Globosum’, ale jest jednocześnie jedną z najwolniej rosnących i najbardziej kompaktowych odmian, co jest niewątpliwie jego dużą zaletą.


Formuje równe kule, niewymagające przycinania ani nawet korygowania wzrostu, a co najważniejsze nie rozrastają się zbytnio i nie tracą w starszym wieku na urodzie, w przeciwieństwie do podobnych kulistych odmian. Do zalet tej odmiany należy bez wątpienia dodać piękne kwitnienie wiosną oraz czerwone owoce, obsypujące niewielką koronkę w okresie letnio – jesiennym, utrzymujące się jeszcze długo po zgubieniu liści. Plusem są również niskie wymagania glebowe tego głogu, urośnie nawet na słabych i przesychających okresowo glebach, znosi bardzo dobre także zanieczyszczenia powietrza i zapylenie. W ogrodach będzie ładnie wyglądał w kolekcjach odmian miniaturowych, w ogrodach skalnych, w towarzystwie liściastych oraz iglastych czarcich mioteł. Ze względu na praktycznie pełną mrozoodporność oraz karłowe rozmiary można pokusić się o uprawę w dużych pojemnikach, na przykład na tarasach lub przed budynkami, w miejscach reprezentacyjnych.


Napisz swoją recenzję

Głóg jednoszyjkowy 'Nana'

Głóg jednoszyjkowy 'Nana'

Crataegus monogyna 'Nana'   Ta kompaktowa odmiana głogu może wkrótce zdominować wiele miejskich i nie tylko, nasadzeń. Jest to forma karłowata, wykształcająca równy, kulisty pokrój, w czym różni się od odmiany ‘Compacta’, na pierwszy rzut oka bardzo podobnej. ‘Nana’ jest odmianą jeszcze bardziej skupioną i zagęszczoną, przy tym nie ma takiej tendencji do wypiętrzania się w górę jak ‘Compacta’, która może po wielu latach ...