Aktinidia smakowita

Aktinidia smakowita Actinidia deliciosa

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Actinidia deliciosa (A. Chev.)

 Roślina pochodzi z południowych Chin. Jest to pnącze o zdrewniałych, czerwono owłosionych pędach. Liście ma jajowate również pokryte czerwonymi włoskami, długości 7-12 cm. Roślina posiada kwiaty pachnące, składające się z 5-6 płatków o białym kolorze. Owoce potocznie zwane kiwi, mają brązową skórkę i również są porośnięte czerwonym kutnerem. Miąższ ma soczysty, zielony, w środku białawy. Posiada liczne nasiona w miąższu, są drobne, czarne, zebrane wokół białego centrum owoca. Owoce są jadalne. Zawierają w sobie bardzo duże ilości witaminy C, jak i soli mineralnych oraz cukrów. Wielkość ich dochodzi do 6 cm. Jest do roślina dwupienna. Osobnik męski i żeński powinien być posadzony blisko siebie aby doszło do zapylenia. Pnącze to dorasta do 9 metrów wysokości.

Nadaje się na pergole, altany itp. Najlepiej sadzić w miejscach słonecznych, ciepłych, wilgotnych glebach lecz przepuszczalnych.

Napisz swoją recenzję

Aktinidia smakowita

Aktinidia smakowita

Actinidia deliciosa (A. Chev.)   Roślina pochodzi z południowych Chin. Jest to pnącze o zdrewniałych, czerwono owłosionych pędach. Liście ma jajowate również pokryte czerwonymi włoskami, długości 7-12 cm. Roślina posiada kwiaty pachnące, składające się z 5-6 płatków o białym kolorze. Owoce potocznie zwane kiwi, mają brązową skórkę i również są porośnięte czerwonym kutnerem. Miąższ ma soczysty, zielony, w środku białawy. Posiada liczne ...