Jałowiec hiszpański

Jałowiec hiszpański Juniperus thurifera

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Juniperus thurifera L.


 

Jałowiec hiszpański jest gatunkiem charakterystycznym dla zachodnich wybrzeży Morza Śródziemnego, występuje począwszy od południowej Francji, przez wschodnią oraz centralną Hiszpanię, aż do Maroka. Tworzy tam bardzo gęste krzewy, o wzroście pionowym, nie jest to jednak pokrój tak strzelisty jak w przypadku cyprysów – duże, starsze egzemplarze tego jałowca mogą być nawet dosyć kopulaste! W naturalnych warunkach zazwyczaj osiąga do 5 – 10 metrów, rzadko spotyka się okazy dochodzące aż do 20 metrów wysokości. Ładne są igły tego jałowca, buławkowate, skupione dość ciasno na pędach czynią cały krzew bardzo zwartym, zagęszczonym. W Polsce bardzo trudno znaleźć gdziekolwiek egzemplarze tego jałowca rosnące w gruncie, nasz klimat im nie sprzyja. 


Mogą z powodzeniem rosnąć jednak w pojemnikach, które na okres zimowy chowa się do budynków lub oranżerii. Jałowiec można formować, bywa używany także do coraz popularniejszych zabiegów formujących w stylu bonsai. W uprawie jest niewymagający, wystarczy mu nawet słaba i dość nieurodzajna gleba, piaszczysta i niezbyt wilgotna. Ważne jest jednak aby jałowiec miał dostateczną ilość słońca, w miejscach zbyt zacienionych może wykształcać rzadkie ugałęzienie, przez co wygląda rachitycznie. Roślinę można umiarkowanie nawozić, należy jednak pamiętać aby nie pobudzić jej do zbytnio bujnego wzrostu, jeśli uprawia ma miejsce w pojemnikach.


Napisz swoją recenzję

Jałowiec hiszpański

Jałowiec hiszpański

Juniperus thurifera L.   Jałowiec hiszpański jest gatunkiem charakterystycznym dla zachodnich wybrzeży Morza Śródziemnego, występuje począwszy od południowej Francji, przez wschodnią oraz centralną Hiszpanię, aż do Maroka. Tworzy tam bardzo gęste krzewy, o wzroście pionowym, nie jest to jednak pokrój tak strzelisty jak w przypadku cyprysów – duże, starsze egzemplarze tego jałowca mogą być nawet dosyć kopulaste! W naturalnych ...