Głóg czarny

Głóg czarny Crataegus nigra

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Crataegus nigra (W. et K.)


 

Ciekawy głóg, którego w pełni dojrzałe owoce są czarne. Rośnie naturalnie na terenach śródziemnomorskich, także na Węgrzech, w Albanii oraz krajach byłej Jugosławii. Na pierwszy rzut oka trudno jest go odróżnić od naszych rodzimych głogów, ma bowiem podobne liście oraz ogólny plan budowy. Tworzy wysokie krzewy lub niewielkie drzewka z jednym bądź kilkoma pniami głównymi, dorastające maksymalnie do 5 – 6 metrów wysokości. Młode krzewy rosną szybko, ale tylko przez pierwsze 2 – 4 sezony po posadzeniu do gruntu, potem zwalniają a ich tempo wzrostu jest średnie lub niskie. Głóg ten, podobnie jak większość gatunków należących do tego rodzaju bardzo dobrze znosi suszę, w miarę bujnie będzie rósł nawet na glebach słabych, piaszczystych. Co ciekawe jednak gatunek ten w przeciwieństwie do większości innych głogów bardzo dobrze czuje się na glebach wilgotnych, a nawet okresowo zalewanych!

 

Drzewka te łączą w sobie cechy użytkowe oraz ozdobne – czarne owoce tego gatunku nie są może i zbyt duże, bo ich średnica to około 1 cm, ale dają się jeść zarówno na surowo, jak i pod postacią przetworów. Z krzewów samych można z kolei formować żywopłoty, zarówno naturalne, strzyżone, jak i kładzione (te ostatnio zaczynają się cieszyć w Polsce coraz większą popularnością). W ogrodnictwie ozdobnym głóg ten sprawdzi się głównie w małych ogrodach, gdzie będzie jedną z głównych atrakcji, a osoby odwiedzające ogród będą w stanie na tyle zbliżyć się do rośliny aby dostrzec jego niezwykłe cechy. Jesienią oraz na początku zimy owoce drzewka staną się przysmakiem dla ptaków, wiosenne kwitnienie z kolei przywabi owady zapylające. Pod względem mrozoodporności głóg ten nadaje się do uprawy na terenie całego kraju, osłaniać należy tylko małe sadzonki.


Napisz swoją recenzję

Głóg czarny

Głóg czarny

Crataegus nigra (W. et K.)   Ciekawy głóg, którego w pełni dojrzałe owoce są czarne. Rośnie naturalnie na terenach śródziemnomorskich, także na Węgrzech, w Albanii oraz krajach byłej Jugosławii. Na pierwszy rzut oka trudno jest go odróżnić od naszych rodzimych głogów, ma bowiem podobne liście oraz ogólny plan budowy. Tworzy wysokie krzewy lub niewielkie drzewka z jednym bądź kilkoma pniami głównymi, dorastające maksymalnie ...