Dąb (Quercus phillyreoides)

Dąb (Quercus phillyreoides) Quercus phillyreoides

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Quercus phillyreoides (A.Gray)


Przepiękny zimozielony dąb, który rośnie zasadniczo w postaci wielodniowego i gęstego krzewu, często jednak w starszym wieku formuje niewielkie drzewka. Popularny na zachodzie Europy, sadzony tam często jako bardzo gęste, zimozielone żywopłoty, które prezentują się bardzo ciekawie. Naturalnie występuje w Japonii, Chinach oraz Korei, nierzadko porastając górzyste tereny do wysokości 1200 m n.p.m. Osiąga tam zazwyczaj do 3 metrów wysokości, choć znane są obserwacje osobników mierzących nawet 8 metrów. Liście małe, do 6 cm długości i 2,5 szerokości, zimozielone. Posiadają ledwo zaznaczone klapowanie ale na ogół są całobrzegie, lekko błyszczące, koloru ciemnozielonego. Najlepiej rośnie na glebach ciężkich, lekko gliniastych, umiarkowanie wilgotnych. Stanowisko słoneczne lub lekko zacienione, w miejscach zbyt mocno ocienionych dąb ten będzie rzadki, słabo rozkrzewiony i nieładny.

 

Mrozoodporny do strefy 7, nadaje się więc teoretycznie tylko do najcieplejszych regionów kraju, choć rośliny wyhodowane z nasion pobranych z północnych zasięgów tego dębu mogą być całkowicie mrozoodporne na całym terenie Polski. Tak czy owak dla bezpieczeństwa warto sadzić ten dąb w miejscach zacisznych i osłoniętych od zimowych wiatrów, raczej nie będziemy w stanie uformować pięknego, zimozielonego żywopłotu w Polsce z udziałem tego gatunku. W każdym razie dąb ten, jak każda zimozielona roślina, warty jest uprawy, nawet jeśli jest to obarczone ryzykiem niepowodzenia. Dzięki próbom kolekcjonerów już dziś wiadomo o kilku zimozielonych dębach, których mrozoodporność była zaniżona i jednak nadają się do uprawy w większej części kraju.

Napisz swoją recenzję

Dąb (Quercus phillyreoides)

Dąb (Quercus phillyreoides)

Quercus phillyreoides (A.Gray) Przepiękny zimozielony dąb, który rośnie zasadniczo w postaci wielodniowego i gęstego krzewu, często jednak w starszym wieku formuje niewielkie drzewka. Popularny na zachodzie Europy, sadzony tam często jako bardzo gęste, zimozielone żywopłoty, które prezentują się bardzo ciekawie. Naturalnie występuje w Japonii, Chinach oraz Korei, nierzadko porastając górzyste tereny do wysokości 1200 m n.p.m. ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »