Glediczja bagienna

Glediczja bagienna Gleditsia aquatica

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Gleditsia aquatica (Marshall)


 

Glediczja bagienna to gatunek, występujący naturalnie w Stanach Zjednoczonych. Rośnie tam w postaci niewielkiego drzewka osiągającego do 10 – 12 metrów wysokości. Najczęściej występuje w miejscach obfitych w wodę, na wszelkich grzęzawiskach, brzegach stawów czy rzek oraz na terenach często zalewanych. Rośnie średnio szybko, a jej główne ozdoby to liczne, długie i silnie rozkrzewione ciernie, wyrastające z pnia oraz gałęzi oraz nasiona, zebrane w strąkach o kształcie zupełnie odmiennym od znanej u nas glediczji trójcierniowej. W Polsce jest to roślina praktycznie w pełni mrozoodporna, może cierpieć jedynie od silnych mrozów, ale tyczy się to na ogół małych sadzonek, rośliny od wysokości 1 – 1,5 metra są już w pełni odporne. Do dobrego wzrostu wymaga dużych ilości wody, jeśli ma zapewnioną odpowiednią wilgotność będzie rosła ładnie zarówno w pełnym słońcu, jak również dość dużym zacienieniu.

 

W Polsce jest to drzewo bardzo słabo znane i spotykane niezwykle rzadko, jego natura jednak pozwala na obsadzanie miejsc, w których większość roślin nie da sobie rady. Dodatkowo glediczja ta daje nam możliwość ciekawego oraz estetycznego zagospodarowania miejsc często z góry skazywanych na niezbyt interesujące aranżacje. W ogrodach oraz zieleni miejskiej należy jednak zwrócić uwagę na liczne, długie ciernie, jakie wytwarza drzewo – posadzone w nieprzemyślany sposób może być nieco niebezpieczne. W ogrodach z racji swoich upodobań może być łączona z olszami, szczególnie z ich ozdobnymi odmianami oraz drzewami takimi jak dąb błotny czy cypryśnik błotny. Okrywanie zalecamy dla młodych drzewek, nieprzekraczających 1 m wysokości, w chłodniejszych regionach można także dla pewności okrywać nieco większe drzewka.


Napisz swoją recenzję

Glediczja bagienna

Glediczja bagienna

Gleditsia aquatica (Marshall)   Glediczja bagienna to gatunek, występujący naturalnie w Stanach Zjednoczonych. Rośnie tam w postaci niewielkiego drzewka osiągającego do 10 – 12 metrów wysokości. Najczęściej występuje w miejscach obfitych w wodę, na wszelkich grzęzawiskach, brzegach stawów czy rzek oraz na terenach często zalewanych. Rośnie średnio szybko, a jej główne ozdoby to liczne, długie i silnie rozkrzewione ciernie, ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »