Sosna (Pinus sabiniana)

Sosna (Pinus sabiniana) Pinus sabiniana

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Pinus sabiniana (Douglas ex D. Don)
Drzewo osiągające zwykle 12-20 m wysokości, sporadycznie spotyka się egzemplarze o wysokości przekraczającej 25 m. Pień prosty lub zakrzywiony, często rozwidlony, pokryty grubą, ciemnobrązową, czasem niemal czarną korą. Konary mocne, boczne gałązki cienkie. Igły długie, cienkie (15-30 cm x 1,5 mm), zebrane po 3. Słabo rozgałęziające się konary i długie igły sprawiają, że korona jest luźna, przewiewna. Szyszki duże, do 25 cm, jajowate, dojrzewające w ciągu dwóch lat, po otwarciu przez kilka lat utrzymujące się na drzewie. Nasiona największe wśród sosen, do 2 cm długości, jadalne, chętnie zjadane przez tubylcze plemiona indiańskie.
Gatunek endemiczny, występuje jedynie na zachodzie Stanów Zjednoczonych, w Kalifornii i Oregonie. Rośnie na wysokościach 50-1800 m n.p.m. porastając zarówno suche tereny graniczące z pustynią Mojave, jak i wilgotne stoki nad Oceanem Spokojnym. Wrażliwy na niskie temperatury. Ze względu na rozgałęzione pnie i wysoką zawartość żywicy, praktycznie nie stosowany w przemyśle drzewnym, jedynie dla celów ozdobnych bywa uprawiana w rejonach wolnych od silniejszych mrozów, np. na południu Anglii, w zachodniej Francji, w rejonie Morza Śródziemnego oraz w Australii.

Napisz swoją recenzję

Sosna (Pinus sabiniana)

Sosna (Pinus sabiniana)

Pinus sabiniana (Douglas ex D. Don) Drzewo osiągające zwykle 12-20 m wysokości, sporadycznie spotyka się egzemplarze o wysokości przekraczającej 25 m. Pień prosty lub zakrzywiony, często rozwidlony, pokryty grubą, ciemnobrązową, czasem niemal czarną korą. Konary mocne, boczne gałązki cienkie. Igły długie, cienkie (15-30 cm x 1,5 mm), zebrane po 3. Słabo rozgałęziające się konary i długie igły sprawiają, że korona jest luźna, przewiewna. ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »