Jałowiec halny

Jałowiec halny Juniperus communis var. alpina

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Juniperus communis var. alpina (Suter.)


Niski krzew o charakterze płożącym, nie osiągający więcej niż 50 cm wysokości. Naturalnie występuje w wysokich górach, w Polsce duże skupiska występują m.in. w Tatrach, Sudetach i na Babiej Górze, ponadto występuje w Górach całej Europy, na Uralu, w Alpach i Pirenejach, ponadto w Himalajach i górach Ameryki Północnej. Rośnie głównie na suchych i ciepłych półkach skalnych oraz na płytkich i kamienistych glebach. Rozrasta się czasem bardzo silne na szerokość tworząc gęste zarośla. Posiada krótkie gałązki, pokryte krótkimi, sztywnymi i częściowo przylegającymi, ostro zakończonymi igłami, często ułożonymi po trzy. Mają one kolor zielony z delikatnym niebieskim odcieniem. Osadzone są bardzo gęsto, a na zewnętrznej stronie są silnie wgłębione i zaopatrzone w gruby, kremowobiały pasek. Jałowiec halny sadzony jest jako roślina ozdobna głównie ze względu na ciekawy pokrój i dość szybki wzrost, dzięki czemu znakomicie nadaje się do sadzenia na ogródkach skalnych i na skarpach. Co ciekawe w Polsce zachowało się jeszcze kilka stanowisk jałowca halnego, m.in., w okolicach Ełku na Mazurach, gdzie roślina ta występuje jako relikt z epoki lodowcowej!

Napisz swoją recenzję

Jałowiec halny

Jałowiec halny

Juniperus communis var. alpina (Suter.) Niski krzew o charakterze płożącym, nie osiągający więcej niż 50 cm wysokości. Naturalnie występuje w wysokich górach, w Polsce duże skupiska występują m.in. w Tatrach, Sudetach i na Babiej Górze, ponadto występuje w Górach całej Europy, na Uralu, w Alpach i Pirenejach, ponadto w Himalajach i górach Ameryki Północnej. Rośnie głównie na suchych i ciepłych półkach skalnych oraz na płytkich ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »