Jałowiec perski

Jałowiec perski Juniperus excelsa ssp. polycarpos

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Juniperus excelsa ssp. polycarpos (K. Koch)


 

Rzadko spotykany gatunek jałowca, który bywa traktowany czasami przez taksonomów jako podgatunek jałowca greckiego. Występuje głównie w górskich obszarach Iranu oraz północno-zachodnich regionach Pakistanu. Izolowane, niewielkie stanowiska odnajdywane są także w górach Omanu. Rośnie w postaci dużego, szerokiego krzewu o budowie kolumnowej w młodości oraz rozbudowanej i kopulastej w przypadku starszych egzemplarzy. Może osiągać nawet do 25 metrów wysokości, kiedy to średnica pnia może przekroczyć nawet 2 metry! Najczęściej jednak widywane są krzewy osiągające około 3-8 metrów wysokości, o pokroju szeroko jajowatym. Najlepiej rośnie na glebach piaszczystych, niezbyt żyznych i mało wilgotnych.

 

Jest to dobra roślina na stanowiska nieurodzajne, tam gdzie inne rośliny nie mogą rosnąć bujnie. Stanowiska powinny być słoneczne i osłonięte od wiatrów, jest to bowiem roślina niecałkowicie mrozoodporna. Nie powinna być wystawiana na działanie zimowych, wysuszających wiatrów, które mogą doprowadzić do obmrożeń końcówek pędów. Można także uprawiać ten jałowiec w dużych pojemnikach, przenoszonych na okres zimowy do pomieszczeń, przez co unikniemy ryzykownego zimowania rośliny w warunkach tęgich mrozów. W ogrodach jałowiec ten będzie głównie ciekawostką botaniczną, a od strony dekoracyjnej nadaje się znakomicie na soliter. Polecić możemy go do mniejszych ogrodów, posiada bowiem dość wolne tempo wzrostu, jednocześnie utrzymując stale atrakcyjną dla oka sylwetkę.


Napisz swoją recenzję

Jałowiec perski

Jałowiec perski

Juniperus excelsa ssp. polycarpos (K. Koch)   Rzadko spotykany gatunek jałowca, który bywa traktowany czasami przez taksonomów jako podgatunek jałowca greckiego. Występuje głównie w górskich obszarach Iranu oraz północno-zachodnich regionach Pakistanu. Izolowane, niewielkie stanowiska odnajdywane są także w górach Omanu. Rośnie w postaci dużego, szerokiego krzewu o budowie kolumnowej w młodości oraz rozbudowanej i kopulastej ...