Dwukolczak śródziemnomorski

Dwukolczak śródziemnomorski Paliurus spina-christi

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Paliurus spina-christi (Mill.)


Legendarny krzew, którego pędy posłużyły do wytworzenia korony cierniowej, założonej Jezusowi przed ukrzyżowaniem. Jest to krzew, występujący w cieplejszym klimacie, jego zasięg rozciąga się od Maroka i Hiszpanii, przez kraje śródziemnomorskie i Iran aż do Tadżykistanu. Jest to krzew zrzucający liście na zimę, rośnie w postaci gęstego krzewu, często na suchych stanowiskach przybiera wygląd nieco rachityczny, choć nie świadczy to o jego złym stanie zdrowotnym. Posiada drobne listki, gęsto rozmieszczone na delikatnych pędach, które pokryte są licznymi cierniami. Cały krzew dorasta do 3 – 4 metrów wysokości i około 3 m szerokości. Najlepiej rośnie w glebach zasadowych, o pH w granicach 5 – 9. Znosi podłoża piaszczyste, suche. Stanowisko dla tego krzewu to pełne słońce, w miejscach ocienionych roślina będzie się męczyć, w niczym nie przypominając okazałych krzewów rosnących w miejscach nasłonecznionych.

 

Roślina jest niecałkowicie mrozoodporna dla naszego klimatu, wytrzymuje temperatury do -12 stopni Celsjusza, uprawa jej w Polsce powinna być prowadzona w pojemniku. Nadaje się świetnie jako ciekawostka roślinna, uprawiana w dużej donicy na wiosnę wystawiana na przykład na taras, a na zimę chowana do pomieszczenia o dodatniej temperaturze. Jej wątpliwa mrozoodporność powinna jednak pozwalać na próby uprawy gruntowej w najcieplejszych regionach kraju, szczególnie może się to udać na północnym zachodzie kraju w pobliżu morza. 

Napisz swoją recenzję

Dwukolczak śródziemnomorski

Dwukolczak śródziemnomorski

Paliurus spina-christi (Mill.) Legendarny krzew, którego pędy posłużyły do wytworzenia korony cierniowej, założonej Jezusowi przed ukrzyżowaniem. Jest to krzew, występujący w cieplejszym klimacie, jego zasięg rozciąga się od Maroka i Hiszpanii, przez kraje śródziemnomorskie i Iran aż do Tadżykistanu. Jest to krzew zrzucający liście na zimę, rośnie w postaci gęstego krzewu, często na suchych stanowiskach przybiera wygląd nieco ...