Dąb (Quercus falcata)

Dąb (Quercus falcata) Quercus falcata

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Quercus falcata (Michx.)


Bardzo ciekawy gatunek dębu, mający swe naturalne siedliska na wschodnim pasie Stanów Zjednoczonych. Osiąga dość spore rozmiary, stare egzemplarze nierzadko dorastają do 30 metrów wysokości (rosnące w zwarciu czasem nawet do 40m), i do 15 – 20 metrów średnicy korony. Największą ciekawostką tego dębu są jego liście – zasadniczo można określić je podobnymi do liści dębu czerwonego, choć często na jednym pędzie liście leżące obok siebie mocno się różnią. Mogą mieć bowiem do 30 cm długości i nawet 16 cm szerokości, są przeważnie głęboko klapowane, ale co najciekawsze część liści może mieć 3 wyraźne klapy, inne praktycznie jedną główną z ledwo tylko zaznaczonymi dwoma klapami bocznymi, mogą mieć również 5 oraz 7(rzadko) klap. Czasem świeże i mocne przyrosty tego dębu wykształcają właśnie szereg różnych morfologicznie liści na pędzie, czym bardzo upodabniają się do dębu odmiany ‘Mespilifolia’. 

 

W naturze dąb ten tworzy szereg hybryd na granicach zasięgów z innymi dębami północnoamerykańskimi. Wymaga gleby żyznej lub średnio żyznej, lekko gliniastej, stale umiarkowanie wilgotnej, nie przesychającej. Stanowisko słoneczne. Nadaje się do sadzenia w Europie, przy czym należy pamiętać, aby rośliny pochodziły z północnych granic zasięgu w USA, gdyż te z południa mogą być niewystarczająco mrozoodporne. W ogrodzie świetnie nada się na soliter, jego rozłożysta korona będzie dawać cień w upalne, letnie dni, a zimą będzie cieszyć oko, ukazując w stanie bezlistnym swoje mocne, silne konary.

Napisz swoją recenzję

Dąb (Quercus falcata)

Dąb (Quercus falcata)

Quercus falcata (Michx.) Bardzo ciekawy gatunek dębu, mający swe naturalne siedliska na wschodnim pasie Stanów Zjednoczonych. Osiąga dość spore rozmiary, stare egzemplarze nierzadko dorastają do 30 metrów wysokości (rosnące w zwarciu czasem nawet do 40m), i do 15 – 20 metrów średnicy korony. Największą ciekawostką tego dębu są jego liście – zasadniczo można określić je podobnymi do liści dębu czerwonego, choć często na jednym ...