Bażyna czarna 'Zitronella'

Bażyna czarna 'Zitronella' Empetrum nigrum 'Zitronella'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Empetrum nigrum 'Zitronella'

Niewielka krzewinka będąca stosunkowo nową odmianą odkrytą w roku 1996 przez Hachmanna na wyspie Sylt. Osiąga do 30 cm wysokości i szerokości i cechuje się kulistym pokrojem, ale posiada także charakter płożący gdyż jej cienkie pędy pokładają się płasko na ziemi. Bażyna ‘Zitronella’ to krzewinka zimozielona, ozdobna przez cały rok, co zawdzięcz głównie swym drobnym igło podobnym listkom, które w lecie mają kolor złocisto żółto zielony i są lekko podwinięte na brzegach a z wierzchu delikatnie błyszczące, natomiast zimą przebarwiają się na piękne pomarańczowo brązowe odcienie, co wprowadza do ogrodu wspaniały kolorystyczny akcent.

 

Odmiana ta jest szczególnie polecana na wrzosowiska oraz do ogródków skalnych przede wszystkim dlatego, że wyglądem bardzo przypomina wrzos, a jest od niego dużo bardziej mrozoodporna. Roślina ta kwitnie pomiędzy kwietniem a czerwcem, kwiaty są drobne, różowe, zebrane na wierzchołkach po kilka w niewielkie kwiatostany. Szczególnie atrakcyjne są owoce bażyny przypominające bardzo owoce borówki amerykańskiej. Również są jadalne, jednak nie tak słodkie jak owoce borówki. Mimo wszystko zawierają jednak wiele witamin i mikroelementów i wykazują wiele właściwości leczniczych, a w Szwecji poszukiwane są także jako cenny afrodyzjak. Są ciemnogranatowe, kuliste, średnicy do 0,5 cm i występują na krzewinkach w dużych ilościach.

 

Odmiana ta preferuje gleby żyzne, torfowe, kwaśne i bardzo wilgotne, chociaż znosi też krótkotrwale okresy suszy. Najlepiej wybarwia się na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, w cieniu prawie przez cały sezon pozostaje jasnozielona. U nas w Polsce odmiana ta znajduje się na liście roślin zagrożonych wyginięciem i objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. 

Napisz swoją recenzję

Bażyna czarna 'Zitronella'

Bażyna czarna 'Zitronella'

Empetrum nigrum 'Zitronella' Niewielka krzewinka będąca stosunkowo nową odmianą odkrytą w roku 1996 przez Hachmanna na wyspie Sylt. Osiąga do 30 cm wysokości i szerokości i cechuje się kulistym pokrojem, ale posiada także charakter płożący gdyż jej cienkie pędy pokładają się płasko na ziemi. Bażyna ‘Zitronella’ to krzewinka zimozielona, ozdobna przez cały rok, co zawdzięcz głównie swym drobnym igło podobnym listkom, które w lecie mają ...