Sosna wydmowa odm. latifolia

Sosna wydmowa odm. latifolia Pinus contorta var. latifolia

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Pinus contorta var. latifolia
Drzewo dorastające do 46 m wysokości, o prostym pniu i regularnej, stożkowej koronie. Okazy rosnące na brzegu lasu lub samotnie często przyjmują formę krzewu. Kora cienka, szarobrązowa, łuszcząca się płytkami. Konary odchodzące od pnia poziomo. Igły żółtoozielone, 5-8 cm x 1,4-2,5 mm. Szyszki wyrastają już na młodych drzewach, silnie asymetryczne, 5-centymetrowe, pomarańczowobrązowe, długo utrzymują się na drzewie.
Występuje przede wszystkim w górskich lasach Gór Skalistych (USA i Kanada), rośnie także w innych górskich pasmach tej części Ameryki Północnej. Najczęściej rośnie na bardzo słabych glebach, nieprzydatnych dla innych gatunków: na jałowych, bardzo kwaśnych, mokrych, a nawet gorących glebach w pobliżu gejzerów w Yellowstone. Przystosowana do niskich temperatur, jej mrozoodporność jest wystarczająca dla 3. strefy USDA.
Drewno sosny wydmowej odm. latifolia jest wykorzystywane do produkcji belek, desek i miazgi drzewnej.

Napisz swoją recenzję

Sosna wydmowa odm. latifolia

Sosna wydmowa odm. latifolia

Pinus contorta var. latifolia Drzewo dorastające do 46 m wysokości, o prostym pniu i regularnej, stożkowej koronie. Okazy rosnące na brzegu lasu lub samotnie często przyjmują formę krzewu. Kora cienka, szarobrązowa, łuszcząca się płytkami. Konary odchodzące od pnia poziomo. Igły żółtoozielone, 5-8 cm x 1,4-2,5 mm. Szyszki wyrastają już na młodych drzewach, silnie asymetryczne, 5-centymetrowe, pomarańczowobrązowe, długo utrzymują się ...