Cyprysik tępołuskowy 'Densa'

Cyprysik tępołuskowy 'Densa' Chamaecyparis obtusa 'Densa'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Chamaecyparis obtusa 'Densa'


Kompaktowa natura tego cyprysika czyni go ciekawą propozycją dla posiadaczy mniejszych ogrodów. Rośnie bardzo wolno, jego sylwetka jest dzięki temu zwarta, zbita, bardzo gęsta co w połączeniu z ciemną zielenią igieł daje ładne połączenie. Co ciekawe młode zbite egzemplarze wraz z wiekiem stają się nieznacznie luźniejsze, a ich gałązki zaczynają wykształcać muszelkowate wzory, nieco podobne do znanej odmiany ‘Nana Gracilis’. Dorasta maksymalnie do wysokości około 1 metra, młode osobniki są zazwyczaj kuliste, starsze coraz bardziej wypiętrzają się, tworząc nieregularne (czasem bardzo) kolumny. Dobrze rośnie na glebach lekko kwaśnych, umiarkowanie żyznych, nie znosi zastoisk wodnych. Stanowiska od słonecznych do półcienistych, znosi także większe zacienienie ale może na tym ucierpieć pokrój rośliny.

 

Odmiana jest jeszcze mało znana w Polsce, nie mniej jednak jest bardzo ciekawą alternatywą dla innych karłowych cyprysików, o formach nieco mniej oryginalnych. Może rosnąć w towarzystwie większości roślin iglastych o wzroście półkarłowym lub karłowym, pasuje zarówno do kolorystycznych kompozycji z udziałem wielu roślinnych ciekawostek, chime, pełnych kolorowych pstrości, ale również świetnie współgra z klasycznymi odmianami żywotnika czy cyprysika o stonowanych kolorach. Warto tę odmianę sadzić w miejscach wyeksponowanych, w pobliżu ścieżek, ławek – tak, aby przechadzając się po ogrodzie mieć okazję do przyjrzenia się tej ogrodowej rzadkości. Czasami na krzewach tej odmiany pojawiają się rewersje – pędy powracające do gatunku wyjściowego, od którego powstała odmiana. Pędy te należy wycinać aby nie zdominowały krzewu, na szczęście zdarza się to stosunkowo rzadko.

Napisz swoją recenzję

Cyprysik tępołuskowy 'Densa'

Cyprysik tępołuskowy 'Densa'

Chamaecyparis obtusa 'Densa' Kompaktowa natura tego cyprysika czyni go ciekawą propozycją dla posiadaczy mniejszych ogrodów. Rośnie bardzo wolno, jego sylwetka jest dzięki temu zwarta, zbita, bardzo gęsta co w połączeniu z ciemną zielenią igieł daje ładne połączenie. Co ciekawe młode zbite egzemplarze wraz z wiekiem stają się nieznacznie luźniejsze, a ich gałązki zaczynają wykształcać muszelkowate wzory, nieco podobne do znanej ...