Cyprysik groszkowy 'Pygmaea'

Cyprysik groszkowy 'Pygmaea' Chamaecyparis pisifera 'Pygmaea'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Chamaecyparis pisifera 'Pygmaea'


Piękny cyprysik o karłowych rozmiarach, nadający się zarówno do ogrodów mniejszych, ale także do większych kompozycji w dużych ogrodach, parkach, także miejskich. Rośnie bardzo wolno, rocznie jego przyrosty rzadko przekraczają 10 cm, jednocześnie przyrosty są mocno rozkrzewione, przez co bryła rośliny jest gęsta, zwarta i sprawia wrażenie jakby była przez lata formowana. W młodości często przybiera formy kuliste, jajowate, z lekko zaznaczonym stożkiem wzrostu, starsze rośliny jednak najczęściej wyraźnie już posiadają szeroko stożkowaty kształt. Aby odmiana ta rosła bujnie wymaga miejsca półcienistego lub słonecznego, o podłożu dość żyznym, nie przesychającym na dłuższe okresy.

 

Idealnym miejscem dla tego cyprysika są klomby, będące połączeniem odmian iglastych o niezbyt dużych wymiarach docelowych w przypadku mniejszych kompozycji lub wyraźnie stopniowane większe założenia. Nadaje się do zapełniania niższych partii klombów, jego maksymalne rozmiary to około 1,5 metra wysokości po wielu latach uprawy, oraz niewiele mniejszej lub porównywalnej szerokości w sąsiadujących z gruntem partiach korony. Rośliny nie trzeba formować, bardzo ładnie utrzymuje typową dla siebie sylwetkę. Jednym z nielicznych zabiegów, zapewniających ładny wygląd krzewu jest delikatne nawożenie, rozpoczynając od drugiego sezonu po posadzeniu krzewu w miejsce docelowe. Kompaktowy charakter wzrostu pozwala na sadzenie tej odmiany także we wszelkich miejscach reprezentacyjnych, pod ścianami budynków, urzędów, siedzib firm – mamy bowiem pewność, że cyprysik ten nie rozrośnie się zbytnio, jednocześnie nie trzeba będzie stale wykonywać zabiegów pielęgnujących, takich jak formowanie, co jest zawsze jakąś oszczędnością.

Napisz swoją recenzję

Cyprysik groszkowy 'Pygmaea'

Cyprysik groszkowy 'Pygmaea'

Chamaecyparis pisifera 'Pygmaea' Piękny cyprysik o karłowych rozmiarach, nadający się zarówno do ogrodów mniejszych, ale także do większych kompozycji w dużych ogrodach, parkach, także miejskich. Rośnie bardzo wolno, rocznie jego przyrosty rzadko przekraczają 10 cm, jednocześnie przyrosty są mocno rozkrzewione, przez co bryła rośliny jest gęsta, zwarta i sprawia wrażenie jakby była przez lata formowana. W młodości często ...