Grusza Regela

Grusza Regela Pyrus regelii

25,00 zł

  • Pojemnik C2, C3
  • Model Wys.30-70cm

Pyrus regelii (Rehder)

 

Niespotykany kształt liści może zmylić niejedno nawet wprawione, ogrodnicze oko! Grusza ta posiada bowiem liście przypominające raczej silnie powycinane ulistnienie dębu, jak w odmianie ‘Pectinata’. Jest to bez wątpienia największa ozdoba oraz ciekawostka związana z tą odmianą, dzięki której zyskuje ona dużą wartość jako roślina ozdobna. Rośnie naturalnie w centralnej Azji, ale świetnie radzi sobie z warunkami klimatycznymi Europy. Osiąga maksymalnie do 10 metrów wysokości oraz około 5 – 6 metrów szerokości korony, często młode drzewka rosną krzewiasto i taki pokrój utrzymuje się do starszego wieku jeśli rośliny nie są podkrzesane. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, choć bardzo dobrze znosi upalne okresy w trakcie lata. Drzewo to dzięki budowie swoich liści daje częściowe zacienienie, korona mimo gęstej budowy konarów wydaje się być lekko ażurowa.

 

W wielu krajach grusza ta stosowana jest chętnie jako drzewo alejowe i wydaje się być to podstawowe zastosowanie tego gatunku w ogrodnictwie. W ogrodach prywatnych, także tych mniejszych radzimy sadzić to drzewko w miejscach wyeksponowanych, przy ścieżkach, ławkach – tak by przechodząc w niedużej odległości dostrzec bardzo nietypowe ulistnienie. Świetnie sprawdzi się także w ogrodach naturalistycznych, rosnąc z czystymi gatunkami lub niezbyt krzykliwymi w swojej formie lub barwie odmianami. Mrozoodporność tej gruszy jest na tyle duża (strefa 6), że spokojnie można sadzić ją w Polsce nawet w zieleni miejskiej. W uprawie raczej bezproblemowa, jedyne o co warto zadbać to wilgotność gleby w okresach suszy, ale tylko w wypadku kiedy mamy posadzone drzewko szczepione na innej podkładce – problem ten nie dotyczy drzew uzyskanych z siewu.

  • Pojemnik C2, C3
  • Model Wys.30-70cm

Napisz swoją recenzję

Grusza Regela

Grusza Regela

Pyrus regelii (Rehder)   Niespotykany kształt liści może zmylić niejedno nawet wprawione, ogrodnicze oko! Grusza ta posiada bowiem liście przypominające raczej silnie powycinane ulistnienie dębu, jak w odmianie ‘Pectinata’. Jest to bez wątpienia największa ozdoba oraz ciekawostka związana z tą odmianą, dzięki której zyskuje ona dużą wartość jako roślina ozdobna. Rośnie naturalnie w centralnej Azji, ale świetnie radzi sobie z ...