Glediczja trójcierniowa  'Goofy'

Glediczja trójcierniowa 'Goofy' Gleditsia triacanthos 'Goofy'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Gleditsia triacanthos 'Goofy'


 

Dziwacznie wyglądająca na pierwszy rzut oka odmiana glediczji, której cechy czynią ją jednak drzewem bardzo interesującym i przydatnym w ogrodnictwie. Wyróżnia się nieregularnym, bardzo rzadkim, luźnym pokrojem – raczej zawsze wyprostowany główny pień rozgałęzia się rzadko, a odchodzące od niego gałęzie są wiotkie i słabo rozgałęzione. Pędy pokryte skupiskami drobnych listków, wyrastających jakby w pęczkach i w niczym prawie nie przypominających typowych liści tego gatunku. Drzewo to cenione jest głównie za ciekawy, nieco rachityczny wygląd, który jednak w określonych kompozycjach okazuje się dużą zaletą. Glediczja ma niskie wymagania glebowe, toleruje bardzo słabe gleby, a zadomowione osobniki świetnie znoszą suszę.

 

Gatunek ten żyje w symbiozie z bakteriami wiążącymi azot, który jest pobierany przez glediczję, a niedostępny dla innych gatunków spoza rodziny bobowatych. Drzewko to jest także odporne na zanieczyszczenia gleby oraz powietrza, świetnie nadaje się do obsadzania reprezentacyjnych miejsc na terenie zieleni miejskiej. W ogrodach sprawdzi się w towarzystwie równie oryginalnych odmian, na przykład klonów palmowych czy roślin takich jak jesion wyniosły ‘Crispa’ lub kasztanowiec zwyczajny ‘Monstrosa’. Drzewo do dorasta do 3 – 4 metrów po wielu latach uprawy, zmieści się więc w mniejszych ogrodach, można także próbować uprawy w dużych pojemnikach. Młode sadzonki mogą cierpieć podczas bardzo surowych zim, ale drzewa o wysokości 1 – 2 metrów są już w pełni mrozoodporne.


Napisz swoją recenzję

Glediczja trójcierniowa  'Goofy'

Glediczja trójcierniowa 'Goofy'

Gleditsia triacanthos 'Goofy'   Dziwacznie wyglądająca na pierwszy rzut oka odmiana glediczji, której cechy czynią ją jednak drzewem bardzo interesującym i przydatnym w ogrodnictwie. Wyróżnia się nieregularnym, bardzo rzadkim, luźnym pokrojem – raczej zawsze wyprostowany główny pień rozgałęzia się rzadko, a odchodzące od niego gałęzie są wiotkie i słabo rozgałęzione. Pędy pokryte skupiskami drobnych listków, wyrastających ...