Dąb bezszypułkowy 'Mespilifolia'

Dąb bezszypułkowy 'Mespilifolia' Quercus petraea 'Mespilifolia'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Quercus petraea 'Mespilifolia' syn. Dąb nieszpułkolistny


Stara, ale bardzo słabo znana w Polsce odmiana dębu bezszypułkowego. Wyróżnia się zdecydowanie od innych odmian dębów krajowych liśćmi, które są praktycznie całobrzegie. Szczególnie pierwszy przyrost wiosenny posiada liście pozbawione klap, o brzegu płaskim, drugie przyrosty już częściowo mogą posiadać klapowanie, ale nadal różnią się dość mocno od gatunku. Kora tego drzewa przez długi okres pozostaje raczej płaska, dopiero starsze osobniki wytwarzają płytkie bruzdy na korze. Rośnie typowo jak dąb bezszypułkowy, osiąga do 20 metrów wysokości i formuje szeroką koronę osadzoną na zazwyczaj niskim pniu. Najlepiej rośnie na glebach żyznych lub średnio żyznych, lekko gliniastych, wilgotnych.

 

Preferuje stanowiska słoneczne, gdzie wykształci najbardziej proporcjonalną koronę. Sadzenie w cieniu lub częściowym zacienieniu tej odmiany nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ cechą, dla której sadzimy ten dąb są jego liście. Wszelkie warunki zacienienia lub zwarcia powodują, że drzewo w swojej dolnej części wykształca szczątkową koronę i rośnie mocno ku górze – pozbawiamy się w ten sposób możliwości oglądania pięknie ulistnionych gałęzi nisko nad ziemią, a na tych położonych wysoko nie dostrzeżemy nawet nietypowego kształtu liści.

 

Drzewo to nadaje się do sadzenia jako pojedynczo rosnący egzemplarz w parkach miejskich oraz dużych ogrodach. W małych ogrodach należy dobrze przemyśleć stanowisko dla tej odmiany, trzeba pamiętać o rozmiarach jakie może osiągać. Jest to piękne drzewo i szkodą jest, że zostało trochę zapomniane, może bowiem być atrakcją botaniczną każdego ogrodu, a do tego walorami swoimi nie ustępuje w żadnej mierze innym, bardziej aktualnie popularnym odmianom dębów.

Napisz swoją recenzję

Dąb bezszypułkowy 'Mespilifolia'

Dąb bezszypułkowy 'Mespilifolia'

Quercus petraea 'Mespilifolia' syn. Dąb nieszpułkolistny Stara, ale bardzo słabo znana w Polsce odmiana dębu bezszypułkowego. Wyróżnia się zdecydowanie od innych odmian dębów krajowych liśćmi, które są praktycznie całobrzegie. Szczególnie pierwszy przyrost wiosenny posiada liście pozbawione klap, o brzegu płaskim, drugie przyrosty już częściowo mogą posiadać klapowanie, ale nadal różnią się dość mocno od gatunku. Kora tego ...