Cytryniec chiński

Cytryniec chiński Schisandra chinensis

14,50 zł

  • Pojemnik P9
  • Model Wys.20 - 50 cm

Schisandra chinensis

 

Bardzo efektowne, silnie rosnące pnącze pochodzące z Dalekiego Wschodu i nadal naturalnie porastające górskie lasy i doliny rzek Chińskich, a także Koreę Północną i Południową oraz Japonię. U nas występuje tylko jako roślina ozdobna chętnie sadzona na tarasach i pergolach. W naszych warunkach klimatycznych czuje się bardzo dobrze, gdyż wytrzymuje mrozy nawet do -30oC. Może dorastać nawet do 12 m wysokości, przy czym rocznie przyrasta nawet o 1 m. Łodygi cytryńca są giętkie i wijące, mogą ścielić się po podłożu lub owijać zgrabnie wokół drzew i krzewów bądź też piąć po płotkach i innych podporach. Liście pnącza nie są szczególnie efektywne, mają kolor zielony i eliptyczny lub odwrotnie jajowaty kształt, długość do 10cm, jesienią przebarwiają się na żółtopomarańczowo. Kwiaty pojawiają się od maja do czerwca, są bardzo drobne, umieszczone w kątach liści na długich szypułkach, zwykle białe, czasem też kremowe lub podczas przekwitania lekko różowe.
Pnącze to największe wrażenie robi jednak w porze owocowania, która zwykle wypada na połowę sierpnia i września. Owocami cytryńca są jaskrawo czerwone jagody, o średnicy do 8mm i kulistym kształcie. Zebrane są w gęste, długie grona, zawierające od 10 do 40 owoców. Owoce są słodko kwaśne i posiadają wiele niezwykle cennych właściwości leczniczych, które były wykorzystywane już przez starożytną medycynę Chińską. Przede wszystkim oczyszczają organizm z toksyn i wzmacniają siły witalne podobnie jak żeń-szeń. Z suszonych owoców można sporządzać m.in. pyszne herbatki. Cytryniec jest mało wymagający w uprawie. Potrzebuje gleb świeżych i żyznych, bogatych w prchnicę oraz słonecznego lub półcienistego stanowiska. Stanowiska pod uprawę muszą być dostatecznie widne i przejrzyste, trzeba też zapewnić mu odpowiednią wilgotność gleby, gdyż jest wrażliwy na suszę. 

 

 

  • Pojemnik P9
  • Model Wys.20 - 50 cm

Napisz swoją recenzję

Cytryniec chiński

Cytryniec chiński

Schisandra chinensis   Bardzo efektowne, silnie rosnące pnącze pochodzące z Dalekiego Wschodu i nadal naturalnie porastające górskie lasy i doliny rzek Chińskich, a także Koreę Północną i Południową oraz Japonię. U nas występuje tylko jako roślina ozdobna chętnie sadzona na tarasach i pergolach. W naszych warunkach klimatycznych czuje się bardzo dobrze, gdyż wytrzymuje mrozy nawet do -30 o C. Może dorastać nawet do 12 m ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »