Dąb 'Pondaim'

Dąb 'Pondaim' Quercus 'Pondaim'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Quercus 'Pondaim'


Dąb ten to średniej wielkości drzewo, po wielu latach osiąga do 5 metrów wysokości i około 3 metrów średnicy korony. Rośnie średnio szybko, a po osiągnięciu 3 – 4 metrów wysokości wyraźnie zwalnia, zagęszczając się coraz bardziej. Wyróżnia się spośród innych dębów bardzo dużymi i grubymi liśćmi, podobnymi do dębu zębatego. Wiosną liście mają kolor jasnozielony, z czasem w trakcie późnej wiosny oraz lata stają się ciemnozielone, a jesienią przechodzą w stonowany, żółty kolor. Dąb ten najlepiej rośnie na glebach lekko zbitych, gliniastych lub piaszczysto-gliniastych, o pH w granicach 4,5 – 7,5. Gleba powinna być stale lekko wilgotna, dąb ten preferuje stanowisko słoneczne – wykształci wtedy proporcjonalną i równą koronę.

 

Odmianę tę poleca się szczególnie do mniejszych ogrodów, gdzie zasadniczo nie można by sadzić dębów ze względu na ich potężne rozmiary. Ta odmiana jednak pozwala nam cieszyć oko głęboką zielenią dużych, dębowych liści oraz muskularną sylwetką, dając jednocześnie pewność, że nie wyrośnie nam z biegiem lat zbyt wielki okaz. Może rosnąć jako soliter, choć najlepszym miejscem są dla niego brzegi małych polanek, trawników – tak aby rósł blisko innych wyższych roślin a jednocześnie jego stanowisko było w jakiś sposób wyeksponowane. Może również być sadzony w parkach miejskich, gdzie często potrzeba odmian mniejszych, nierozrastających się za bardzo zarówno w części nadziemnej, jak również w korzeniach. Może być sadzony w pobliżu budynków, także jako pojedynczo rosnący egzemplarz. Roślina choć mało znana w Polsce, to wydaje się być odporna na mrozy. Nie wymaga w zasadzie żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych w trakcie sezonu.

Napisz swoją recenzję

Dąb 'Pondaim'

Dąb 'Pondaim'

Quercus 'Pondaim' Dąb ten to średniej wielkości drzewo, po wielu latach osiąga do 5 metrów wysokości i około 3 metrów średnicy korony. Rośnie średnio szybko, a po osiągnięciu 3 – 4 metrów wysokości wyraźnie zwalnia, zagęszczając się coraz bardziej. Wyróżnia się spośród innych dębów bardzo dużymi i grubymi liśćmi, podobnymi do dębu zębatego. Wiosną liście mają kolor jasnozielony, z czasem w trakcie późnej wiosny oraz lata stają ...