Jałowiec płożący 'Icee Blue'

Jałowiec płożący 'Icee Blue' Juniperus horizontalis 'Icee Blue'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Juniperus horizontalis 'Icee Blue'


 

To stosunkowo nowa odmiana jałowca płożącego o wielu cechach ozdobnych, wyselekcjonowana w roku 1996 w szkółce Monrovia w Kalifornii. Cechuje się powolnym wzrostem, jej docelowe wymiary to 2 m średnicy oraz 10- 15 cm wysokości, natomiast po około 10 latach osiąga średnio około 1 m średnicy. Roślina ma pokrój płożący, pędy ścielą się nisko przy ziemi, są bardzo gęsto rozgałęzione, a cały krzew ma zwartą budową i całkowicie przykrywa grunt na którym rośnie. Liście są łuskowate i wyróżniają się pięknym, intensywnie niebieskim kolorem, który w zimie przebarwia się nieznacznie na ciemny fiolet. Jest to bardzo efektowna odmiana polecana do zestawień kolorystycznych z wyższymi iglakami o jasnozielonym lub żółtym zabarwieniu. Jest to również doskonała roślina okrywowa służąca do zadarniania większych powierzchni, samotnie lub wraz z innymi roślinami.

 

Ponadto znakomicie nadaje się do ogródków skalnych oraz do obsadzania skarp i murków, jej ścielące się pędy wyglądają niezwykle efektownie spływając w dół po ścianach murków. Jednak odmiana ta może być prowadzona również jako forma pienna przy pomocy palika, po którym roślina pnie się w górę, a jej pędy zwisają w dół tworząc malownicze formy płaczące. Jak większość jałowców jest to odmiana łatwa w uprawie i nie wymagająca szczególnego zaangażowania. Może rosnąc na przeciętnych, żyznych glebach ogrodowych o umiarkowanej wilgotności, ale równie dobrze poradzi sobie na glebach piaszczystych, jałowych i suchych. Źle toleruje jedynie gleby ciężkie, gliniaste i podmokłe. Preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe, jest całkowicie mrozoodporna i nie wymaga okrywania na zimę. Jest to jedna z cenniejszych odmian jałowca płożącego, którą można uprawiać również w pojemnikach jako formę zwisającą. Warto posadzić ją w ogrodzie, gdyż jest ozdobna przez okrągły rok, a przy tym zupełnie nie wymaga naszego zaangażowania.


Napisz swoją recenzję

Jałowiec płożący 'Icee Blue'

Jałowiec płożący 'Icee Blue'

Juniperus horizontalis 'Icee Blue'   To stosunkowo nowa odmiana jałowca płożącego o wielu cechach ozdobnych, wyselekcjonowana w roku 1996 w szkółce Monrovia w Kalifornii. Cechuje się powolnym wzrostem, jej docelowe wymiary to 2 m średnicy oraz 10- 15 cm wysokości, natomiast po około 10 latach osiąga średnio około 1 m średnicy. Roślina ma pokrój płożący, pędy ścielą się nisko przy ziemi, są bardzo gęsto rozgałęzione, a cały ...