Grujecznik japoński 'Raspberry'

Grujecznik japoński 'Raspberry' Cercidiphyllum japonica 'Raspberry'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Cercidiphyllum japonica 'Raspberry'


 

Niezwykle wybarwione liście tego grujecznika zwracają na siebie uwagę nie tylko jesienią – jak większość odmian, ale również wiosną. Wszystkie młode listki po wyjściu z pąków przybierają na pewien okres różne odcienie barwy malinowej, stąd nazwa odmiany – ‘Raspberry’ (ang. malina). Podobnie rzecz się dzieje jesienią, kiedy to już na dłuższy okres kolor liści przechodzi w malinowy, a dodatkową atrakcją staje się zapach waty cukrowej unoszący się w pobliżu drzewa, a pochodzący właśnie z częściowo opadłych, a częściowo pozostających na drzewie listków. Jako drzewo ogrodowe grujecznik ten rośnie podobnie do gatunku, będąc w młodości wysokim krzewem, a przy odpowiednim prowadzeniu nawet jednopniowym drzewkiem z rozłożystą koroną. W dobrych warunkach rośnie dynamicznie, prędko osiągając 3 – 5 metrów wysokości i do 2 metrów średnicy korony.

 

Wymaga gleb żyznych, dobrze zdrenowanych, o odczynie lekko kwaśnym. Stanowiska słoneczne wspomagają w dużym stopniu wybarwienie się liści na ładne kolory, choć samo drzewo będzie bujnie rosło także w lekkim zacienieniu. W ogrodach będzie ładnie wyglądać sadzony w miejscach wyeksponowanych na tle ciemniejszej zieleni, np. cisa lub buka zwyczajnego. Jeśli odpowiednio zbilansujemy roślinność klombu i dopasujemy położenie do kierunku wędrówki słońca, to także dobre wybarwienie tej odmiany uzyskamy w takiej formie nasadzenia. Grujecznik ze swojej natury pięknie wygląda w towarzystwie jodeł, choin kanadyjskich, głowocisów czy torrei, dobrym kompanem dla tego gatunku może być także miłorząb. Pod względem mrozoodporności grójeczniki tolerują praktycznie cały obszar Polski, jedynie w chłodniejszych regionach młode drzewka należy osłaniać na zimę.


Napisz swoją recenzję

Grujecznik japoński 'Raspberry'

Grujecznik japoński 'Raspberry'

Cercidiphyllum japonica 'Raspberry'   Niezwykle wybarwione liście tego grujecznika zwracają na siebie uwagę nie tylko jesienią – jak większość odmian, ale również wiosną. Wszystkie młode listki po wyjściu z pąków przybierają na pewien okres różne odcienie barwy malinowej, stąd nazwa odmiany – ‘Raspberry’ (ang. malina). Podobnie rzecz się dzieje jesienią, kiedy to już na dłuższy okres kolor liści przechodzi w malinowy, a ...