Głóg Lavallego

Głóg Lavallego Crataegus x lavallei

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Crataegus x lavallei (Hèrincq ex Lavallée)

 

Głóg Lavallego jest naturalną hybrydą dwóch innych gatunków głogu (C. crussgalli x C. stipulacea), jego cechy łączą więc walory obu matecznych taksonów. Rośnie jako niewysokie drzewko, osiągając do 7-10 metrów wysokości po wielu dekadach uprawy, najczęściej jednak mniej. Posiada większą zdolność do tworzenia drzewkowatych, opartych na jednym pniu pokrojów, rzadziej wyrasta w formie wysokiego i rozgałęzionego krzewu (choć oczywiście poprzez cięcie można taki pokrój łatwo osiągnąć). Posiada ciemnozielone, duże liście, niemal całobrzegie, z lekko zarysowanym ząbkowaniem. Kwitnie późną wiosną, kwiaty koloru białego zebrane są w spore kwiatostany, rzucają się w oczy na tle liści. Głóg ten rodzi owoce koloru czerwonego, średniej wielkości – pojawiają się one latem i pozostają w zimie na gałązkach, zdobiąc drzewko także w tym okresie. Do największych ozdób tej hybrydy należy przebarwienie jesienne – w miejscach słonecznych liście tego drzewka przybierają różnych odcieni kolorów od cytrynowego, przez pomarańczowy, czerwony aż do bardzo ciemnej purpury i fioletu. Jest to bez wątpienia jedno z najpiękniej przebarwiających się drzew jakie istnieją, w dodatku takie, które można uprawiać bez przeszkód w naszych warunkach klimatycznych.

 

Do dobrego wzrostu głóg ten wymaga gleb nieco żyźniejszych i bardziej wilgotnych niż głogi rodzime, nie posiada jednakże wymagań zbyt wygórowanych. Zakorzenione w nowym miejscu osobniki zniosą krótkotrwałe susze bez większych uszczerbków, są także w pełni mrozoodporne. Ze względu na rzadkość tego taksonu oraz zdarzające się w Polsce dłuższe okresy mrozów przy braku pokrywy śniegowej zalecamy jednak okrycie na zimę młodych sadzonek do momentu, aż wykształcą w pełni zdrewniałe fragmenty pnia oraz pędów – wtedy niestraszne mu będą żadne zimy. W ogrodach głóg ten sprawdzi się sadzony w pobliżu oczek wodnych lub naturalnych stawów, zawsze jednak w miejscach słonecznych (jeśli głóg ten ma rosnąć w większym klombie to także należy umiejscowić do od południowej strony nasadzenia), aby wydobyć z rośliny jej największą ozdobę – piękne, jesienne przebarwienie.

Napisz swoją recenzję

Głóg Lavallego

Głóg Lavallego

Crataegus x lavallei ( Hèrincq ex Lavallée)   Głóg Lavallego jest naturalną hybrydą dwóch innych gatunków głogu (C. crussgalli x C. stipulacea), jego cechy łączą więc walory obu matecznych taksonów. Rośnie jako niewysokie drzewko, osiągając do 7-10 metrów wysokości po wielu dekadach uprawy, najczęściej jednak mniej. Posiada większą zdolność do tworzenia drzewkowatych, opartych na jednym pniu pokrojów, rzadziej wyrasta w ...