Glediczja trójcierniowa 'Columnaris'

Glediczja trójcierniowa 'Columnaris' Gleditsia triacanthos 'Columnaris'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Gleditsia triacanthos 'Columnaris'


 

Kolumnowa odmiana glediczji trójcierniowej, opisana po raz pierwszy już w roku 1913 na podstawie okazu rosnącego w parku w miejscowości Lowen w Belgii. Glediczja ta wykształca bardzo piękny pokrój szerokiej kolumny, nie ma tendencji do rozchylania się wraz z wiekiem i utrzymuje ładną formę przez cały czas. Wzrost praktycznie typowy jak dla gatunku, młode drzewa rosną bardzo szybko, dopiero około 4 – 5 metrowe egzemplarze zwalniają nieco, choć przy dobrych warunkach siedliskowych drzewo może rozwijać się bujnie aż osiągnie o wiele większe rozmiary. Glediczje to drzewa o bardzo dużej odporności na zanieczyszczenia gleby, powietrza oraz na zapylenie, dzięki czemu często sadzone są na terenie zieleni miejskiej oraz w ogrodach leżących na terenie miast. Odmiana ‘Columnaris’ nadaje się do takiego środowiska jeszcze bardziej, ponieważ korona tego drzewa nie zajmuje wiele miejsca i nie zasłania dostępu do światła słonecznego.

 

Świetnie ten kultywar sprawdzi się jednak również w parkach lub ogrodach średniej wielkości, gdzie może współtworzyć większe klomby, budowane wg zasad naturalistycznych lub sadzony w równych odstępach nada przestrzeni wrażenia uporządkowania, symetryczności. Dużą zaletą tej odmiany, a raczej ogólnie rzecz biorąc gatunku są niskie wymagania glebowe – glediczja rośnie dobrze na każdej, nawet bardzo słabej glebie, a zakorzenione już dość mocno drzewa znoszą nawet dłuższe susze. Przy tej odmianie ważną rzeczą jest jednak stanowisko w pełni nasłonecznione, tylko takie bowiem gwarantuje poprawne wykształcenie pokroju. Drzewa sadzone w miejscach zacienionych będą nie tyle rachityczne, ile po prostu rozchylone i nie będą trzymały kolumnowej, wąskiej formy. Odmiana jest w pełni mrozoodporna i pomijając małe jedno- oraz dwuletnie sadzonki nie ma konieczności jej okrywania na zimę.


Napisz swoją recenzję

Glediczja trójcierniowa 'Columnaris'

Glediczja trójcierniowa 'Columnaris'

Gleditsia triacanthos 'Columnaris'   Kolumnowa odmiana glediczji trójcierniowej, opisana po raz pierwszy już w roku 1913 na podstawie okazu rosnącego w parku w miejscowości Lowen w Belgii. Glediczja ta wykształca bardzo piękny pokrój szerokiej kolumny, nie ma tendencji do rozchylania się wraz z wiekiem i utrzymuje ładną formę przez cały czas. Wzrost praktycznie typowy jak dla gatunku, młode drzewa rosną bardzo szybko, dopiero ...