Sosna górska 'Hvozdany'

Sosna górska 'Hvozdany' Pinus mugo 'Hvozdany'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Pinus mugo 'Hvozdany'
Bardzo rzadko spotykana odmiana kolekcjonerska, pochodząca z czeskiej szkółki F. Spacka. 'Hvozdany' jest odmianą karłową, przyrastającą rocznie o 3-5 cm, by po dziesięciu latach osiągnąć ok. 40 cm średnicy. Tworzy bardzo gęsty, mocno rozkrzewiony, zwarty krzew, początkowo o kulistym, bardzo regularnym pokroju. Starsze rośliny nieco mocniej rozrastają się na boki, przybierając lekko spłaszczony kształt. Igły ciemnozielone, matowe, o długości ok. 2 cm.
Odmiana rzadka, jednak ze względu na bardzo regularny, kulisty, ładny pokrój i minimalne wymagania siedliskowe zasługuje na popularyzację, ponieważ 'Hvozdany' doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, na wrzosowiska i rabaty. Regularna, kulista forma wprowadza do kompozycji ład i porządek. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, bardzo dobrze znosi mrozy.

Napisz swoją recenzję

Sosna górska 'Hvozdany'

Sosna górska 'Hvozdany'

Pinus mugo 'Hvozdany' Bardzo rzadko spotykana odmiana kolekcjonerska, pochodząca z czeskiej szkółki F. Spacka. 'Hvozdany' jest odmianą karłową, przyrastającą rocznie o 3-5 cm, by po dziesięciu latach osiągnąć ok. 40 cm średnicy. Tworzy bardzo gęsty, mocno rozkrzewiony, zwarty krzew, początkowo o kulistym, bardzo regularnym pokroju. Starsze rośliny nieco mocniej rozrastają się na boki, przybierając lekko spłaszczony kształt. Igły ...