Golteria chilijska 'Bell's Seedling'

Golteria chilijska 'Bell's Seedling' Gaultheria mucronata (Pernettya mucronata) 'Bell's Seedling'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Gaultheria mucronata (Pernettya mucronata) 'Bell's Seedling'


 

Rzadka w uprawie zimozielona krzewinka, wykształcająca masę pięknie wybarwionych owoców. Jest to roślina dorastająca przeciętnie do 50 cm wysokości i niewiele więcej szerokości. Jest niecałkowicie mrozoodporna, ale mimo to uprawiana w części naszych ogrodów botanicznych z powodzeniem. Większe mrozy często spędza przysypana śniegiem i szkodzić mogą jej jedynie niesprzyjające zbiegi okoliczności w postaci długich mroźnych okresów bez pokrywy śniegowej. Rośnie wolno, z wyglądu nieco podobna do naszej borówki brusznicy, posiada jednak mniejsze liście, a jej owoce są z kolei większe, również jadalne. To właśnie owoce są główną cechą ozdobną tej krzewinki, ich wyrazisty kolor oraz ilość przykuwają wzrok bardzo zdecydowanie. Ładne są również ciemnozielone listki, posiadające połyskliwą powierzchnię, zimotrwałe. Do dobrego wzrostu golteria wymaga gleb w miarę żyznych, przepuszczalnych, o lekko kwaśnym odczynie.

 

Wspaniale komponuje się wraz z innymi roślinami zimozielonymi, takimi jak różaneczniki, kiścienie czy niektóre kaliny utrzymujące pełne ulistnienie przez cały rok. Jako że jest to roślina o bardzo małych rozmiarach nadaje się idealnie także do mniejszych ogrodów przydomowych gdzie może tworzyć miniaturowe rabaty wraz z wrzosami, borówkami czy żurawiną. Pod warunkiem chowania na zimę można także uprawiać golterię w pojemnikach – będzie w ten sposób zdobić miejsce przez cały sezon wegetacyjny, natomiast zimą wnętrze domu, unikniemy w ten sposób także ryzyka związanego z przemarznięciem rośliny. Przy uprawie tradycyjnej w gruncie zalecamy młode rośliny ochraniać w przypadku wystąpienia silnych mrozów – jeśli jest śnieg, wystarczy krzewinkę zasypach białym puchem, jeśli nie ma mogą to być liście bądź biała włóknina.


Napisz swoją recenzję

Golteria chilijska 'Bell's Seedling'

Golteria chilijska 'Bell's Seedling'

Gaultheria mucronata (Pernettya mucronata ) 'Bell's Seedling'   Rzadka w uprawie zimozielona krzewinka, wykształcająca masę pięknie wybarwionych owoców. Jest to roślina dorastająca przeciętnie do 50 cm wysokości i niewiele więcej szerokości. Jest niecałkowicie mrozoodporna, ale mimo to uprawiana w części naszych ogrodów botanicznych z powodzeniem. Większe mrozy często spędza przysypana śniegiem i szkodzić mogą jej jedynie ...