Cyprysik tępołuskowy

Cyprysik tępołuskowy Chamaecyparis obtusa

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Chamaecyparis obtusa (Siebold & Zucc.) Endl.


Gatunek ten występuje naturalnie w centralnej Japonii. Rośnie raczej wolno, mimo to jednak w ojczyźnie osiąga do 35 metrów wysokości! Posiada ciemnozielone igły, formuje zazwyczaj pokrój drzewiasty z wyraźnie wyodrębnionym, pojedynczym pniem oraz koroną, która w starszym wieku staje się rozłożysta. Do dobrego wzrostu wymaga gleb stale lekko wilgotnych, w każdym razie nie przesychających na dłuższe okresy. Jako że gatunek ten nie jest całkowicie mrozoodporny, należy sadzić go w miejscach osłoniętych od wiatrów, unikniemy dzięki temu występowaniu suszy fizjologicznej w okresach zimowych.

 

Jako czysty gatunek botaniczny roślina jest praktycznie nieznana w Polsce, także w ogrodach botanicznych czy arboretach o wiele łatwiej można spotkać szereg odmian ozdobnych tego gatunku niż sam czysty gatunek. Przez dekady wyselekcjonowano setki odmian ozdobnych, których duża ilość dostępna jest również na polskim rynku roślin ozdobnych. Do najbardziej znanych oraz jednocześnie najciekawszych należą z pewnością ‘Nana Gracilis’, ‘Tetragona Aurea’, ‘Aurea’, ‘Kosteri’ czy ‘Coralliformis’. Różnią się one znacznie wielkością, kształtem, pokrojem oraz kolorem igieł i stanowią ogromną bazę roślinną, w której praktycznie każdy posiadacz ogrodu przydomowego znajdzie coś ciekawego. Czysty gatunek z kolei jest bardzo trudny do osiągnięcia w kraju, jeśli jednak komuś ta sztuka się uda to sadzić jest go najlepiej w założeniach krajobrazowych, swobodnych, w połączeniu z innymi drzewiastymi roślinami o stonowanych barwach igieł czy liści.

Napisz swoją recenzję

Cyprysik tępołuskowy

Cyprysik tępołuskowy

Chamaecyparis obtusa (Siebold & Zucc.) Endl. Gatunek ten występuje naturalnie w centralnej Japonii. Rośnie raczej wolno, mimo to jednak w ojczyźnie osiąga do 35 metrów wysokości! Posiada ciemnozielone igły, formuje zazwyczaj pokrój drzewiasty z wyraźnie wyodrębnionym, pojedynczym pniem oraz koroną, która w starszym wieku staje się rozłożysta. Do dobrego wzrostu wymaga gleb stale lekko wilgotnych, w każdym razie nie ...