Kryptomeria chińska

Kryptomeria chińska Cryptomeria fortunei

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Cryptomeria fortunei syn. Cryptomeria japonica var. sinensis (Hooibr. ex Otto & A. Dietr.)


Drzewo iglaste, tworzące lasy w Chinach. Wykształca pokrój strzelistego, wysokiego drzewa o pniu smukłym przez bardzo długi okres życia oraz wyraźnie widocznej strzale pnia. U bardzo starych egzemplarzy, szczególnie tych, rosnących w niewielkim zwarciu oraz przy dobrym doświetleniu może formować bardziej rozbudowane korony. Rośnie szybko i dorasta do 40-50 metrów, czasami nawet więcej. Gałązki kryptomerii pokrywają igły, krótkie, zimozielone, o długości oscylującej w granicach 0,5 – 1 cm. W trakcie mroźnych zim igły kryptomerii przybierają ciemnobrązowy kolor. Uważa się powszechnie, że osobniki zdolne do zmiany barwy igieł do jak najciemniejszego odcienia brązu są jednocześnie najbardziej odporne na niskie temperatury.

 

Szyszki kryptomerii są niewielkie, do 2 cm średnicy, zdolne do kiełkowania – znane są przypadki samosiewu w warunkach klimatycznych Polski. Kryptomeria wymaga gleby lekko kwaśnej, głębokiej, przepuszczalnej i stale umiarkowanie wilgotnej. W miarę możliwości należy także zapewnić tej roślinie wysoką wilgotność powietrza. Kryptomeria chińska jest przez część taksonomów uważna za odmianę kryptomerii japońskiej – Cryptomeria japonica var. sinensis, prowadzone jednak badania przy użyciu technik wykorzystujących materiał genetyczny coraz bardziej rozświetlają sprawę przynależności gatunkowej drzew kryptomerii, rosnących w Chinach. Początkowo bowiem naukowcy, natrafiający na lasy złożone z prawie tysiącletnich drzew byli przekonani, że drzewa te naturalnie występują na danym terenie. Wszystko wskazuje jednak na to, że obecność tego gatunku wynika z uprawy, prowadzonej w Chinach już ponad 1000 lat temu! 

Napisz swoją recenzję

Kryptomeria chińska

Kryptomeria chińska

Cryptomeria fortunei syn. Cryptomeria japonica var. sinensis (Hooibr. ex Otto & A. Dietr.) Drzewo iglaste, tworzące lasy w Chinach. Wykształca pokrój strzelistego, wysokiego drzewa o pniu smukłym przez bardzo długi okres życia oraz wyraźnie widocznej strzale pnia. U bardzo starych egzemplarzy, szczególnie tych, rosnących w niewielkim zwarciu oraz przy dobrym doświetleniu może formować bardziej rozbudowane korony. Rośnie ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »