Golteria Miquela

Golteria Miquela Gaultheria miqueliana

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Gaultheria miqueliana (Takeda)


 

Golteria to mało znana krzewinka, uprawiana w Polsce najczęściej tylko w ogrodach botanicznych, przy czym obecna tam jest najczęściej golteria chilijska. Golteria Miquela z kolei to roślina podobna, choć odróżniająca się wyraźnie dzięki swoim śnieżnobiałym owocom. Rośnie podobnie, rzadko kiedy osiągając powyżej 50 cm wysokości, tworzy silnie rozkrzewione formy, posiadające rozgałęzienia już przy samej ziemi. Często część pędów płoży się po ziemi, przez co roślina osiąga średnice dochodzące do 1 metra. W przeciwieństwie do golterii chilijskiej ten gatunek jest w pełni mrozoodporny, mimo iż również jest rośliną zimozieloną! Naturalnie występuje m.in. na Alasce, na terenach 4 strefy klimatycznej, co gwarantuje praktycznie bezproblemową uprawę w naszym klimacie.

 

Rośnie wolno, najlepiej czuje się pod okapem wysokich drzew, w częściowym zacienieniu. Najodpowiedniejsza gleba powinna mieć lekko kwaśny odczyn, musi także być przepuszczalna i przynajmniej średnio żyzna. Warunki uprawy czynią ją idealnym towarzyszem kwaśnolubnych rododendronów czy kiścieni, może porastać także dno lasu iglastego. Roślina kwitnie w okolicach maja – czerwca, wykształcając lekko pachnące dzwonkowate kwiaty, koloru białego. Jesienią krzew jest już obsypany białymi lub czasem lekko zaróżowionymi owocami, które dochodzą do 1 cm średnicy i są jadalne zarówno na surowo jak i po przetworzeniu. Ze względu na rozmiary i niską ekspansywność tego gatunku polecamy tę roślinę także do mniejszych ogrodów, gdzie będzie nie lada ciekawostką.


Napisz swoją recenzję

Golteria Miquela

Golteria Miquela

Gaultheria miqueliana (Takeda)   Golteria to mało znana krzewinka, uprawiana w Polsce najczęściej tylko w ogrodach botanicznych, przy czym obecna tam jest najczęściej golteria chilijska. Golteria Miquela z kolei to roślina podobna, choć odróżniająca się wyraźnie dzięki swoim śnieżnobiałym owocom. Rośnie podobnie, rzadko kiedy osiągając powyżej 50 cm wysokości, tworzy silnie rozkrzewione formy, posiadające rozgałęzienia już ...